Yemen'deki olaylar

- Hükümet, Suudi Arabistan'ın teslim ettiği 54 çocuğu serbest bırakacak

Yemen'deki olaylar

MARİB (AA) - Yemen Dışişleri Bakanı ve Kuveyt müzakerelerinde hükümeti temsil eden heyetin başkanı Abdulmelik el-Mihlafi, hükümetin, Suudi Arabistan'ın teslim ettiği 54 çocuğu serbest bırakacağını bildirdi.

Mihlafi, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, hükümetin yeni bir girişimde bulunarak Suudi Arabistan'dan teslim aldığı ve yaşları 8 ile 17 arasında değişen 54 çocuğu serbest bırakacağını belirtti. Mihlafi, çocukların ne zaman serbest bırakılacağı ile ilgili bilgi vermedi.

Mihlafi, hükümet heyetinin, geçen günlerde Husilerin engellemelerine rağmen çocukların serbest bırakılması konusundaki niyetini Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild eş-Şeyh Ahmed'e ilettiğini dile getirdi.

Çocukların tek taraflı olarak serbest bırakılmasının, hükümetin uluslararası kanunlara uyduğunun göstergesi olduğunu belirten Mihlafi, "Hükümet, Suudi Arabistan'a ve Arap koalisyonu liderlerine bu çocukları Yemen'e teslim ettiği için teşekkür etmektedir." ifadesini kullandı.

Öte yandan, Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, BM'nin, Yemen'de Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerini "çatışmalarda çocuk haklarını ihlal eden grup ve ülkeler" listesinden çıkarmasıyla ilgili olarak "Doğru olmayan bilgiler üzerine alınan bu karardan geri dönülmesi, BM'nin güvenilirliğini muhafaza etme çabasını göstermektedir." değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, BM'nin raporda, koalisyona üye ülkelerin Yemen'deki meşru yönetime destek vermek amacıyla yaptıklarını ve Husilerin saldırıları nedeniyle yaşanan sıkıntıları hafifletmek için sunduğu insani yardımları görmezden geldiği kaydedildi.

Suudi Arabistan, Husiler ile devrik lider Ali Abdullah Salih yanlılarının Suudi Arabistan-Yemen sınır şeridindeki çatışmalara katılmaya zorladığı, 2'si farklı Afrika ülkelerinden diğerleri Yemenli 54 çocuk askeri Yemen hükümeti yetkililerine teslim etmişti.

Katar resmi haber ajansı QNA'da yer alan bir haberde, BM'nin daha önceki raporunda yer alan bilgilerin doğru olmaması sebebiyle, örgütün çatışmalarda çocuk haklarını ihlal eden grup ve ülkelerle ilgili yayımladığı ve her yıl güncellenen "kara liste"den koalisyon güçlerini çıkardığı duyurulmuştu.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×