Yemen'deki olaylar

- Husiler, 10 ay önce kaçırdıkları siyasi aktivist Abdulkadir Cuneyd'i serbest bıraktı, kendilerine muhalif 3 kişiyi ise alıkoydu

Yemen'deki olaylar

SANA (AA) - Yemen'de Husilerin, 10 ay önce kaçırdıkları siyasi aktivist Abdulkadir Cuneyd'i serbest bıraktığı ve kendilerine muhalif 3 kişiyi alıkoydukları bildirildi.

Serbest bırakılan siyasi aktivistin oğlu Ahmed bin Cuneyd, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 5 Ağustos 2015'te Taiz kentinde alıkonulan babasının eve döndüğünü söyledi.

Cuneyd'in çok kilo kaybettiği için sağlık durumunun kötü olduğunu belirten ailesine yakın kaynaklar, 5 ay bodrum gibi güneş almayan bir yerde tutulduğunu ifade etti.

Öte yandan insan hakları kuruluşlarından alınan bilgiye göre, Husiler İbb kentinde kendilerine muhalif olan 3 kişiyi kaçırarak, kentte bilinmeyen bir yere götürdü.

Olayın, Husilerin alıkoyduğu kişilerin serbest bırakılması talebiyle düzenlenen gösterinin ardından gerçekleştiği, silahlı militanların gösteriye katılan aktivistlerin yanına giderek 3'ünü alıkoyduğu kaydedildi.

Taiz'de kültürel ve sosyal aktivitelerde bulunan ve Husilerin eylemlerine muhalefetiyle bilinen çocuk doktoru Abdulkadir Cuneyd, 8 Husi militanın evine düzenlediği baskın sonrası kaçırılmış, tüm çağrılara rağmen serbest bırakılmamıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×