Yemen'deki olaylar

- Hadramevt ilinin terör örgütü El-Kaide militanlarından kurtarılmasının ardından örgütün ana finans kaynağı kesildi

Yemen'deki olaylar

HADRAMEVT (AA) - Yemen’deki Hadramevt ilinin terör örgütü El-Kaide militanlarından kurtarılmasının ardından örgütün ana finans kaynağının kesildiği bildirildi.

Suudi Arabistan öncülüğündeki uluslararası koalisyona bağlı Hadramevt şehrini kurtarma operasyonundan sorumlu Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) komutanı Tuğgeneral Müslim er-Raşidi, şehir merkezi Mukella’da düzenlediği basın toplantısında, El-Kaide’nin ildeki gemilere uyguladığı vergilerden günde 2 milyon dolar gelir elde ettiğini belirterek, kentin kurtarılmasıyla örgütün ana finansal kaynağının kesildiğini ifade etti.

Örgütün kentteki bankalar ve petrol gelirlerinden 100 milyon dolar çaldığını kaydeden Raşidi, militanların geri dönmek için fırsat kolladığını söyledi.

İlin El-Kaide örgütünden geri alınmasının sadece Yemen ve Körfez ülkeleri için değil bütün dünya için stratejik bir başarı sayıldığını dile getiren Raşidi, koalisyonun El-Kaide’yle baş edemeyeceğini savunanların kaybettiğine işaret etti.

Yemen’deki savaşın Sünniler ve Şiiler arasında yapılan mezhepsel bir savaş olmadığını hatırlatan Raşidi, Yemen’in istikrarının, Körfez ve bölge ülkelerinin de istikrarı anlamına geldiğini vurguladı.

Yemen'in yüzölçümü açısından en büyük vilayeti Hadramevt, askeri ve idari olarak Sahil ve Sahra Hadramevt olarak iki kısımdan oluşuyor. Yaklaşık bir yıldır El-Kaide'nin elindeki Mukella, Sahil Hadramevt içinde yer alırken, Sahra Hadramevt hükümet yanlısı güçlerin kontrolü altında bulunuyor. Ordu birlikleri, düzenlediği geniş çaplı operasyonlar kapsamında geçen pazar Mukalla kentinde denetimi sağlamıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×