Yemen'de 26 Eylül devriminin yıl dönümü

Yemen'de 26 Eylül devriminin yıl dönümü
28 Eylül 2016 Çarşamba 17:44

YEMEN (AA) - Yemen Başbakanı Ahmed bin Dağr, geçen yıl Suudi Arabistan öncülüğünde Husilere karşı başlatılan Kararlılık Fırtınası Operasyonunun bölgesel bir felaketi önlediğini söyledi.

Yemen resmi haber ajansı SABA'nın haberine göre, Dağr, 26 Eylül 1962 devriminin yıl dönümü dolayısıyla Aden kentinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, 54 yıl önce Mütevekkili Krallığı'na karşı elde edilen zaferin Yemen'de tarihin akışını değiştirdiğini, ülkeyi özgürlük, eşitlik ve ilerleme çizgisine taşıdığını belirtti.

Ardından Husilere karşı yürütülen mücadele hakkında konuşan Dağr, bir buçuk yıl önce Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri tarafından başlatılan Kararlılık Fırtınası Operasyonunun tüm Arapların etkileneceği bölgesel bir güvenlik felaketini önlediğini vurguladı.

Dağr, bu bakımdan Suudi Arabistan ve koalisyon güçlerinin tarihi tutumunu desteklemenin ulusal bir görev olduğunu ifade etti.

Yemen Başbakanı ayrıca, Husiler ve devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlılarına Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin kararlarına uymaları, işgal ettikleri toprakları meşru hükümete iade etmeleri ve siyasi diyaloğa zemin açmaları çağrısında bulundu.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, Husilerin Yemen'deki ilerleyişini durdurmak amacıyla, 26 Mart 2015'te "Kararlılık Fırtınası" adı verilen hava harekatı başlatmıştı. Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yönetiminin müdahale çağrısı üzerine başlatılan operasyonun 21 Nisan 2015'te sona erdiği açıklanmış, ardından Yemen halkı için artık "Umuda Dönüş" operasyonunun başladığı duyurulmuştu.

Yemen'de 26 Eylül devrimi, Mütevekkili Krallığı'na karşı 1962 yılında başladı. 1962-1970 yılları arasında Mütevekkili yanlıları ile Cumhuriyetçiler arasında çıkan iç savaşı Cumhuriyetçiler kazandı.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×