Yemen müzakereleri

- Cumhurbaşkanı Hadi: - "Müzakerelerde bizden istenilen her şeyi yerine getirdik ancak darbeci milislerden yana 'seraptan' başka bir şey elde edemedik. Husiler ve Ali Abdullah Salih güçlerini tek ilgilendiren şey, masum insanları ve çocukları öldürmeye devam etmeleri için hava saldırılarının durmasıydı"

Yemen müzakereleri

SANA (AA) - Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Kuveyt'te gerçekleşen müzakerelerde barışın tesis edilmesi için gerekli tüm şartlara uyduklarını ancak karşılığında bir şey alamadıklarını söyledi.

Yemen Haber Ajansı SABA'ya göre, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'daki ikametgahında Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi İsmil Vild eş-Şeyh Ahmed ile bir araya gelen Hadi, hükümetin müzakerelerin başından itibaren barışın sağlanmasına gösterdiği hassasiyeti dile getirdi.

"Müzakerelerde bizden istenilen her şeyi yerine getirdik ancak darbeci milislerden 'seraptan' başka bir şey elde edemedik. Husiler ve Ali Abdullah Salih güçlerini tek ilgilendiren şey, masum insanları ve çocukları öldürmeye devam etmeleri için hava saldırılarının durmasıydı." diyen Hadi, barışın temel referans kaynaklarının BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 2216 sayılı kararı, Körfez girişimi ve ulusal diyalogda alınan kararlar olduğunu vurguladı.

BM Yemen Özel Temsilcisi Şeyh Ahmed, Kuveyt'te 15 Temmuz'da başlaması planlanan müzakerelerin ikinci tur hazırlıklarını tamamlamak için dün Riyad'a ulaşmıştı. Yemen hükümetinin müzakerelerin ikinci turuna katılıp katılmayacağı ise henüz netlik kazanmadı.

Kuveyt'teki Yemen müzakereleri, tarafların, 80 gün önce yürürlüğe giren ateşkesin uzatılması üzerinde anlaşmaya varmasının ardından temmuz ortasında tekrar başlatılmak üzere 29 Haziran'da askıya alınmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×