Yemen hükümeti Aden'e döndü

Yemen hükümeti Aden'e döndü
22 Eylül 2016 Perşembe 16:39

ADEN (AA) - Yemen Başbakanı Ahmed bin Dağr'ın beraberindeki hükümet yetkilileriyle Suudi Arabistan'dan geçici başkent Aden'e kesin dönüş yaptığı bildirildi.

Hükümet kaynaklarından alınan bilgiye göre, ülkedeki olaylar nedeniyle Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da ikamet eden Yemen Başbakanı Dağr, kabine üyeleriyle birlikte geçici başkent Aden'e kesin dönüş yaptı.

Programını uygulayacak mali kaynak bulmakta zorlanan Yemen hükümetinin, Merkez Bankası'nın geçici başkent Aden'e taşınmasının ardından bu kararı aldığı ifade edildi.

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Suudi Arabistan'da ikamet eden hükümet üyeleriyle geçen hafta yaptığı toplantıda, başbakan ve bakanları ülkeye dönerek kurtarılmış vilayetleri Yemen'den yönetmeye çağırmıştı.

Hadi ayrıca, Merkez Bankası'na yeni bir başkan ve yönetim kurulu tayin edilmesine ve merkez binasının Sana'dan geçici başkent Aden'e nakledilmesine karar vermişti.

Yemen'de meşru yönetime darbe yapan Husiler, Eylül 2014'ten beri başkent Sana başta olmak üzere birçok bölgede kontrolü elinde tutuyor.

Husilerin Aden'e ilerleyerek kenti kuşatmasının ardından meşru hükümet, Mart 2015'te Suudi Arabistan'a geçerek çalışmalarını Riyad'da sürdürmeye başlamıştı.

Yemen hükümet güçleri, halihazırda güneyde Aden, Hadramevt, Lahec ve Ebyen'i, doğuda Marib ve Şebve vilayetlerini, kuzeydoğu bölgesinde ise El-Cevf vilayetinin bir kısmını kontrolü altında bulunduruyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×