YEDAM'ın Cerrahpaşa Hizmet Binası açıldı

- Yeşilay Başkanı Prof. Dr. Öztürk: "Bu yıl 'Türkiye Rehabilitasyon Modeli'ni oluşturmayı hedefliyoruz" - YEDAM'a destek amacıyla ünlüler tarafından tasarlanan tişörtler de tanıtıldı

YEDAM'ın Cerrahpaşa Hizmet Binası açıldı

İSTANBUL (AA) - Türkiye Yeşilay Cemiyetinin faaliyete geçirdiği Yeşilay Danışmanlık Merkezinin (YEDAM) Cerrahpaşa Hizmet Binası açıldı.

Türkiye Yeşilay Cemiyetinin bağımlılara ve bağımlı yakınlarına ücretsiz psikolojik danışmanlık ve rehabilitasyon hizmeti vermek üzere faaliyete geçirdiği YEDAM'ın Fatih'deki Cerrahpaşa Hizmet Binası, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'un da katıldığı törenle hizmete girdi.

İstanbul Valisi Vasip Şahin, törende yaptığı konuşmada, Yeşilay'ın gayretli bir çalışma içerisinde olduğunu ve kurumun çalışmalarını yakinen takip ettiklerini belirterek, valilik olarak özellikle uyuşturucuyla mücadele konusunda yaptıkları çalışmaları anlattı.

Mülki idare amiri olarak kendisine düşen en önemli görevin engelleri ortadan kaldırmak olduğunu ifade eden Şahin, "Göreve başladığımda sosyal alanda da çalışmalar yapmak gerektiğini düşündüm. Bu anlamda da başladığım ilk işlerden biri bağımlılıkla mücadeleydi. Burada amacımız sadece bağımlılıkla ilgili kişilerin, gençlerin hastalığıyla mücadele etmek değil. Bu hastalığa, illete muhatap olabilecek, risk taşıyan mahallelerdeki, ailelerdeki insanlara hep birlikte destek olabilmektir." diye konuştu.

Şahin, bağımlılık konusunda Batı ülkeleriyle karşılaştırıldığında Türkiye'nin daha iyi durumda olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"Bizi endişelendiren şey kendi içimizdeki miktarın oransal olarak her geçen sene artıyor olması. Bunu azaltma ve yok etme eğilimine çevirmemiz lazım. Dolayısıyla toplumun bütün kesimlerine büyük sorumluluklar düşüyor. Bunlar bizim çocuklarımız, geleceğimiz. Dolayısıyla bu zenginliğimizi en iyi şekilde hazırlamak durumundayız. Yeşilay'ın bu çalışmaları başarıyla devam eder, amacına ulaşır da gelecek nesillerimiz bu riskten hızlıca uzaklaşır."

Yeşilay Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk de toplumdan, "Siz bağımlılıkla mücadele ediyorsunuz. Benim bağımlı bir yakınım var. Bize el uzatın" şeklinde tepkiler geldiğini ifade ederek, 2013 yılında yaptıkları tüzük değişikliğiyle Yeşilay'ı sadece savunuculuk yapan değil aynı zamanda bağımlılıkla mücadelede tedavi hizmeti sunan bir sivil toplum kuruluşu olma yönünde dönüşüm başlattıklarını anlattı.

Bu yıl "Türkiye Rehabilitasyon Modeli"ni oluşturmayı hedeflediklerini vurgulayan Öztürk, "Biz bu anlamda mesafe kat etmiş, belli yere gelmiş dünya ülkeleri örneklerini de araştırarak bizim ülkemize yönelik geniş çaplı bir rehabilitasyon modeli oluşturmayı düşünüyoruz. Bu proje başladı, inşallah bir yıl içinde tamamlanacak daha geniş kapsamlı bir model karşınıza çıkacak. Bu model sadece biz tarafından uygulanan bir model olmayacak, aynı zamanda rehabilitasyon çalışması yapmak isteyen, bu çalışmayı vermek isteyen herhangi bir kuruluş da bizden bu modeli alabilecek. Aslında bugün bu modelin adımının atıldığı bir gün oluyor." şeklinde konuştu.

YEDAM'dan uyuşturucu bağımlısı oğlu için destek alan F.M de YEDAM'ın verdiği destek sayesinde çocuğunun topluma yeniden kazandırıldığını belirterek, "Şu anda geleceğe dair hayalleri var. 9 aylık süreçte bir çocuk yeniden doğdu. Bu doğumda bana destek veren herkese çok teşekkür ediyorum." diye konuştu.

- "Yeniden Başlasın" kampanyası

Konuşmaların ardından Yeşilay'ın "Yeniden Başlasın" kampanyası kapsamında YEDAM'a destek amacıyla ünlüler tarafından tasarlanan tişörtler tanıtıldı.

Kampanyaya destek olan Şanlıurfa Eyyubiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, Kenan Sofuoğlu, Muazzez Ersoy, Ece Vahapoğlu, Simge Fıstıkoğlu, Ceren Akdağ, Serdar Cebe, Hakan Hatipoğlu, Burcu Çetinkaya, Çağan Atakan Arslan, Işıl Rençber, Furkan Palalı, Kalust Şalcıoğlu ve Doruk Malhan'ın da aralarında bulunduğu isimlere plaket takdim edildi.

- "Şampiyon olursam kaskımı Yeşilay'a hediye etmek istiyorum"

Plaketini Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş'un elinden alan sanatçı Muazzez Ersoy, projede yer almaktan duyduğu mutluluğu ifade etti. Daha nice anlamlı projelerde yer almak istediğini aktaran Ersoy, "Böyle anlamlı ve güzel bir çalışmanın içinde yer almak, insanı hem mutlu eden hem de gurur veren bir olay. İnşallah yerini bulsun, faydası ve katkısı olsun." diye konuştu.

Burcu Çetinkaya ise eski bir sigara ve alkol bağımlısı olarak projenin kendisini çok duygulandırdığını belirterek "Bu projeye olan inancım tam. Ben de 'bağımlılık tutsaklıktır' sloganıyla tasarladığım tişörtle dahil oldum." dedi.

Kenan Sofuoğlu da projeye dahil edilmesinden dolayı teşekkür ederek, "2 hafta sonra İspanya'da yapılacak yarışmada şampiyon olursam kaskımı Yeşilay'a hediye etmek istiyorum. Bu kaskın satışından elde edilecek geliri de Yeşilay'a bağışlamak istiyorum." diye konuştu.

Ünlüler tarafından tasarlanan tişörtler online Yeşilay Market'in yanı sıra morhipo.com ve ciceksepeti.com adreslerinden de satın alınabilecek.

Açılışa, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da telgraf gönderdi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×