Yargıtayın MHP'de olağanüstü kurultay kararını onaması

- Atılım Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Günday: - "Tüzüğün olağanüstü kurultayların seçimli yapılamayacağına yönelik maddesinin değişmesi gerekir, ondan sonra seçim yapılabilir. Aksi takdirde tüzüğe aykırı hareket etmiş olurlar" - Eski Adalet Bakanı ve Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Türk: - "Yargıtayın onaması Siyasi Partiler Kanunu'nun 14. maddesinin 6. fıkrasına uygun bir karardır" - "İki şey arka arkaya olabilir. Aynı kongrede tüzük değişikliği yapılıp, ona göre seçime de geçilebilir"

Yargıtayın MHP'de olağanüstü kurultay kararını onaması

ANKARA (AA) - FERDİ TÜRKTEN/KEMAL KARADAĞ - Yargıtay 18. Hukuk Dairesinin, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesinin MHP'de olağanüstü kurultay toplanmasına yönelik kararını onamasının ardından, hukukçular da MHP'de seçimli olağanüstü kurultay için tüzük değişikliği yapılması ya da Genel Başkanın istifa etmesi gerektiğini bildirdi.

Yargıtayın MHP'de olağanüstü kurultay toplanmasına yönelik kararını onaması sonrasında, Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin seçimli olağanüstü kurultay için tarih vermesi, sürece ilişkin yeni tartışmaları beraberinde getirdi.

Konuyu AA muhabirine değerlendiren Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi İdare Hukuku Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Günday, MHP Genel Merkezi'nin seçimli olağanüstü kurultay yapılacağını beyan etmesinin Yargıtay kararını aşan bir durum olduğunu ifade etti.

Çağrı heyetinin toplayacağı ilk kurultayda tüzüğün değiştirilmesi, sonrasında seçim yapılmasının öngörüldüğünü aktaran Günday, "Burada genel merkez kendiliğinden 'olağanüstü kurultay yapıyorum' diyor ve seçim maddesini gündeme getiriyor. İki kurultay yerine tek kurultayda işi bitirmek istiyorlar. Burada mahkeme kararına aykırı bir durum var. Tüzüğün olağanüstü kurultayların seçimli yapılamayacağına yönelik maddesinin değişmesi gerekir, ondan sonra seçim yapılabilir. Aksi takdirde tüzüğe aykırı hareket etmiş olurlar." diye konuştu.

Tüzük kurultayında sadece tüzüğün değiştirilebileceğini ve bir de seçim kararı alınabileceğini vurgulayan Günday, böyle bir karar alındığı takdirde, Genel Merkez'in aldığı seçimli olağanüstü kurultay kararının bir anlamının kalmayacağını belirtti.

- "Aynı kongrede tüzük değişikliği ve seçim yapılabilir"

Eski Adalet Bakanı ve Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Hikmet Sami Türk de Yargıtayın mahkeme kararını onamasına ilişkin, "Yargıtayın onaması Siyasi Partiler Kanunu'nun 14. maddesinin 6. fıkrasına uygun bir karardır." değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu kanunda kimlerin olağanüstü kongre çağrısında bulunabileceğinin yazılı olduğunu anımsatan Türk, kanunda büyük kongre üyelerinin beşte biri oranında üyenin yazılı istemi üzerine kongre yapılabileceğinin belirtildiğini hatırlattı.

Yargıtay tarafından da onanan kararın yerine getirilmesi gerektiğini aktaran Türk, MHP Genel Merkezi'nin "Seçimli olağanüstü kurultaya" götürme kararı almasına ilişkin ise öncelikle partinin tüzüğünde değişiklik yapılması gerektiğini kaydetti.

Türk, şöyle devam etti:

"Önce tüzük değişikliği yapmak gerekir. Çünkü bu durumda genel başkanlık, parti merkez karar yürütme kurulunda boşluk olmadıkça olağanüstü kurultaylarda seçim yapılmaz. Onu olanaklı hale getirmek gerekir. Her iki yıl, üç yılda bir olağan büyük kongreler yapılır. Burada olağanüstü bir durum var. Sayın Bahçeli de seçime hazır olduğunu söylüyor. Bir restleşme durumu söz konusu. Önümüzdeki günlerde göreceğiz. Kesin olan haziran ayı içerisinde büyük kongre olacaktır. İki şey arka arkaya olabilir. Aynı kongrede tüzük değişikliği yapılıp, ona göre seçime de geçilebilir."

Tüzük değişikliği yapılmadan seçime gidilemeyeceğine vurgu yapan Türk, "Bildiğim kadarıyla, diğer partilerin tüzüklerinde de var bu, olağanüstü kongrelerde seçim yapılmaz. Ama genel başkanlıkta boşalma olursa, Genel Başkan Bahçeli istifa ederse, onun yerine seçim için o gündemle toplanabilir. Öncelikle MHP tüzüğünde değişiklik yapılması gerekiyor. Tüzüğün, seçim yapmaya uygun hale getirilmesi gerekiyor. Tüzük müsait değil. Tüzük değişikliğini yapmadan seçimli kurultay ancak istifa ile olur." ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×