Yaralı Filistinliyi öldüren İsrail askerinin yargılanması

- İsrailli bir subay, yaralı Filistinliyi başından vurarak öldürdüğü suçlamasıyla yargılanan askerin, olay sırasında "hayatının tehlikede olduğu" iddiasını yalanladı

Yaralı Filistinliyi öldüren İsrail askerinin yargılanması

KUDÜS (AA) - İsrailli bir subayın, El-Halil kentinde yaralı Filistinliyi başından vurarak öldürdüğü suçlamasıyla yargılanan asker Elor Azaria'nın olay sırasında "hayatının tehlikede olduğu" yönündeki iddiasını yalanladığı bildirildi.

İsrail devlet radyosunda yer alan habere göre, İsrailli Azaria'nın görev yaptığı taburun komutanı David Shapiro, konuya ilişkin davanın Hayfa kentindeki duruşmasında, "Ateş açtığında askerin hayatı tehlikede değildi." ifadesini kullandı.

Azaria'nın, yaralı Filistinliyi vurduktan sonra kendisine "tehlike hissettiğinden dolayı" ateş ettiğini anlattığını belirten Shapiro, Azaria'nın yalan söylediğini düşündüğünü kaydetti.

Shapiro, Azaria'nın yaralı Filistinliye ateş ederek yanındakileri tehlikeye attığını bildirdi.

İsrail askerleri, mayısta Filistinli Abdulfettah eş-Şerif'i Batı Şeria'nın El-Halil kentinde "bir askeri bıçakladığı" iddiasıyla vurmuş, yerde yaralı yatan Şerif'in kafasına bir İsrail askerince ateş edilmesi kameralara yansımıştı.

Filistin kamuoyunda infiale yol açan görüntüler, uluslararası toplumun da tepkisini çekmişti. Birleşmiş Milletlerden yapılan açıklamada, yaralı Filistinlinin vurularak öldürülmesi "korkunç, ahlaksız ve gayri adil bir fiil" olarak değerlendirilmişti.

İsrail ordusu ise görüntünün ortaya çıkmasının ardından yaptığı yazılı açıklamada, olayla ilgili başlatılan soruşturma bitinceye kadar askerin görevine ara verildiğini duyurmuştu. Şerif'i öldürmekle yargılanan İsrail askerinin, hapishaneden açık askeri üsse transfer edileceği ve cinayet yerine "kasıtsız adam öldürme"den yargılanacağı belirtilmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×