VW Grubu'nun 1. çeyrek faaliyet karı 3,4 milyar avro

-Volkswagen , bu yılın ilk çeyreğinde 3,4 milyar avro faaliyet karı açıklarken, grubun vergi öncesi ve sonrası karı, geçen yılın ilk çeyreğine kıyasla yüzde 19,3 azaldı -VW Yönetim Kurulu Başkanı Müller: -"Yılın ilk çeyreğinde dizel olayının ekonomik etkilerini sınırlandırmayı bir kez daha başardık ve zor koşullarda önemli sonuçlar elde ettilk"

VW Grubu'nun 1. çeyrek faaliyet karı 3,4 milyar avro
31 Mayıs 2016 Salı 15:14

FRANKFURT (AA) - Alman otomobil üreticisi Volkswagen (VW) Grubu, bu yılın ilk çeyreğinde 3,4 milyar avro faaliyet karı açıkladı.

Dizel araçlardaki emisyon testi skandalıyla gündemde olan VW Grubu, 2016 yılı mali performansına ilişkin bir açıklama yaptı. Buna göre, 2015 yılının ilk çeyreğinde 3,3 milyar avro faaliyet karı açıklayan VW Grubu’nun bu yılın aynı dönemindeki faaliyet karı 3,4 milyar avro seviyesinde gerçekleşti.

Grubun vergi öncesi karı geçen yılın aynı dönemindeki 4 milyar avrodan bu yılın ilk üç aylık döneminde yüzde 19,3’lük azalışla 3,2 milyar avroya, vergi sonrası karı da yüzde 19,3’lük kayıpla 2,9 milyar avrodan 2,4 milyar avroya geriledi.

VW Grubu’nun 2016 yılının ilk çeyreğindeki satış gelirleri ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3,4 azalarak 50,1 milyar avro oldu.

Ayrıca, VW grubunun dünya genelinde otomobil satışları ilk çeyrekte geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 0,8 artarak 2 milyon 508 bine ulaştı.

VW Yönetim Kurulu Başkanı Matthias Müller, konuya ilişkin açıklamasında, "Genel olarak zorlu bir yılda yaptığımız başlangıçtan memnunuz ve zor koşullar altında saygın sonuçlar elde ettik." ifadelerini kullandı.

Müller, yılın ilk çeyreğinde dizel olayının ekonomik etkilerini sınırlandırmayı bir kez daha başardıklarını ve zor koşullarda önemli sonuçlar elde ettiklerini belirterek, "Bu, sahip olduğu güçlü marka protföyü ve birçok global otomotiv pazarındaki iyi konumuyla VW Grubu'nun çok sağlam temeller üzerinde konuşlandığını gösteriyor." değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan, VW Grubu 2015 yılında 4,1 milyar avro faaliyet zararı açıklamıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×