Vize kalksa da iç turizmde erken rezervasyon iptali beklenmiyor

- TÜRSAB Başkanı Ulusoy: - "Schengen Bölgesi'ne yönelik vizelerin kalkması durumunda ilk etapta Avrupa'daki kıyı destinasyonlarından çok, şehir turlarına ilginin artmasını öngörüyoruz. Dolayısıyla şu aşamada vatandaşlarımızın erken rezervasyon sürecinde Türkiye'deki tesislere yönelik gerçekleştirdikleri rezervasyonları, Avrupa'ya gitmek için iptal etmesi ihtimali bulunmamaktadır" - "Vizelerin kalkmasını vatandaşlarımızın seyahat özgürlüğünün önüne konulan bariyerlerin kaldırılması olarak görebiliriz. Vizesiz geçiş olanağının getirilmesi, Türk vatandaşlarının Avrupa ülkelerine turistik ilgisini arttıracak bir unsur" - "Vizesiz geçiş olanağının hayata geçirilmesi durumunda Avrupa turlarının fiyatlarında ilk etapta önemli bir değişim beklememek gerekiyor"

Vize kalksa da iç turizmde erken rezervasyon iptali beklenmiyor
11 Mayıs 2016 Çarşamba 11:06

İSTANBUL (AA) - ELİF FERHAN YEŞİLYURT - Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, Schengen Bölgesi'ne vizelerin kalkması durumunda ilk etapta Avrupa'daki kıyı destinasyonlarından çok, şehir turlarına ilginin artacağını öngörerek, "Dolayısıyla şu aşamada vatandaşlarımızın erken rezervasyon sürecinde Türkiye’deki tesislere yönelik gerçekleştirdikleri rezervasyonları, Avrupa’ya gitmek için iptal etmesi ihtimali bulunmamaktadır." dedi.

Ulusoy, Türk vatandaşlarına Schengen ülkelerine vizesiz seyahatin önünün açılmasına ilişkin, AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında gerçekleştirilen müzakereler kapsamında Türk vatandaşlarının Schengen Bölgesi'ne vizesiz seyahat imkanının yakın bir dönemde sağlanacağı beklentilerine dikkati çeken Ulusoy, vizesiz geçiş imkanının getirilmesinin, Türk vatandaşlarının Avrupa ülkelerine turistik ilgisini arttıracağını vurguladı.

Ulusoy, şunları kaydetti:

"Zira halihazırda Schengen Bölgesi için uygulanan vize prosedürü, vatandaşlarımıza hem ciddi bir mali külfet getirmekte hem de çok ciddi bir bürokratik süreçle vakit kaybetmelerine neden olmaktadır. Dolayısıyla vizelerin kalkmasını vatandaşlarımızın seyahat özgürlüğünün önüne konulan bariyerlerin kaldırılması olarak görebiliriz. Öte yandan yurt dışına çıkan Türk vatandaşlarının sayısına bakıldığında son yıllarda önemli bir artış yaşandığı görülmektedir. 2010 yılında yurt dışına çıkan kişi sayısı 6 milyon 887 bin kişi iken bu rakam 2015 yılında 9 milyon 256 bin seviyesine yükseldi. Tüm bu verilerin ışığında, yurt dışına çıkan Türk vatandaşlarının sayısındaki artışın önümüzdeki yıllarda da devam etmesini, Schengen Bölgesi'ne vizesiz seyahat imkanının da bu artış trendini olumlu yönde etkilemesini bekliyoruz."


- "Erken rezervasyonlarda iptal ihtimali yok"


Ulusoy, vizesiz geçiş olanağının hayata geçirilmesi durumunda Avrupa turlarının fiyatlarında ilk etapta önemli bir değişim beklemediğinin altını çizerek, "Özellikle önümüzdeki yıldan itibaren yurt dışı tur paketleri, erken rezervasyon kampanyalarında daha geniş bir biçimde yer alacak ve her tüketicinin ulaşabileceği çeşitlilik ve zenginlikte ürünler sunulacaktır." diye konuştu.

Erken rezervasyonlarda iptal yaşanıp yaşanmayacağına yönelik bir soru üzerine ise Ulusoy, Türkiye’deki yaz tatili destinasyonları için erken rezervasyon sürecinde sunulan tur fiyatlarının, Avrupa'daki sahil destinasyonlarına göre çok daha uygun olduğuna işaret etti.

Ulusoy, Schengen Bölgesi'ne vizelerin kalkması durumunda ilk etapta Avrupa'daki kıyı destinasyonlarından çok, şehir turlarına ilginin artacağını öngörerek, "Dolayısıyla şu aşamada vatandaşlarımızın erken rezervasyon sürecinde Türkiye’deki tesislere yönelik gerçekleştirdikleri rezervasyonları, Avrupa’ya gitmek için iptal etmesi ihtimali bulunmamaktadır." görüşünü de paylaştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×