Venezuela'da muhaliflerin referandum talebi

- Referandum yolunu açan imzaların geçerliliği onaylandı

Venezuela'da muhaliflerin referandum talebi

CARACAS (AA) - Venezuela’da muhalefet, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun görevden alınması için referandum yolunun açılması amacıyla toplanan imzaların teyit edildiğini açıkladı.

Muhaliflerin lideri Jesus Torrealba, Ulusal Seçim Konseyi'nin (CNE), gözden geçirilen 407 bin imzanın geçerliliğini onayladığını belirtti.

Torrealba, ikinci bir dilekçe için "herhangi resmi, yasal veya teknik bir bahane" kalmadığını söyledi.

CNE tarafından konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadığını ifade eden Torrealba, duyurunun yakın sürede yapılmasını beklediğini dile getirdi.

CNE, 25 Haziran'da, muhalefet partileri tarafından mayıs ayında toplanan 1,8 milyon imzanın 1,35 milyonunun kabul edildiğini, bunların gerçekliğinin teyit edilmesi gerektiğini açıklamıştı.

Konseyin, onaylanan imzaları 26 Temmuz'a kadar gözden geçirerek son kararını açıklaması bekleniyordu.

Yeterli sayıda imzanın geçerli sayılması durumunda muhalefetin, ikinci bir dilekçeyle Venezuela seçmeninin yüzde 20'si olan yaklaşık 3,9 milyon imza toplaması gerekiyor. Bu sayıda imza toplanır ve geçerli sayılırsa, Maduro'nun görevden alınması için referandum yapılabilir. Devlet başkanının görevinden alınması için, Maduro karşıtı oyların referandumda Maduro'nun 2013 yılındaki seçimlerde aldığı oy sayısını aşması gerekiyor.

Muhalefet partileri ülkedeki ekonomik ve siyasi krizden sorumlu tuttukları devlet başkanının bir an önce görevden ayrılmasını ve erken seçime gidilmesini istiyor. Görev süresi 2017'de bitecek Maduro, yardımcılığını yaptığı sosyalist lider Hugo Chavez'in hayatını kaybetmesinin ardından 15 Nisan 2013'te yapılan seçimde 7,5 milyon oy alarak iktidara gelmişti.

Politikaları, yüksek enflasyon ve artan şiddet olayları nedeniyle eleştirilen Maduro yönetimine karşı 12 Şubat 2014'te patlak veren gösterilerde 43 kişi yaşamını yitirmişti.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×