Vatandaş kentsel dönüşüm konusunda bilgilendirilecek

- Kentsel dönüşüm ve riskli yapı yenileme sürecindeki vatandaşları hakları ve süreçler konusunda bilgilendirme amacıyla İstanbulSMD ve Türk Ytong'un işbirliği ile proje geliştirildi

Vatandaş kentsel dönüşüm konusunda bilgilendirilecek
27 Mayıs 2016 Cuma 15:59

İSTANBUL (AA) - Kentsel dönüşüm sürecindeki vatandaşları, başta mimari ve teknik olmak üzere, karşılaşacakları temel konu başlıkları hakkında ayrıntılı olarak bilgilendirmek amacıyla İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstanbulSMD) ve Türk Ytong iş birliğinde hazırlanan "Sarı Işık: Kentsel Dönüşüme Hazırlan Projesi" Kadıköy pilot bölge çalışması ile başladı.

Proje kapsamında Kadıköy'deki vatandaşlardan alınan görüşler ışığında hazırlanan ve dönüşüm sürecinin tüm aşamalarını özetleyen 97 sayfalık bilgilendirme kitapçığı isteyene ücretsiz olarak dağıtılacak. İstanbulSMD üyesi mimarların ve konusunda uzman teknik insanların katkılarıyla hazırlanan rehberin tüm içeriğine www.kentseldonusumehazirlan.com internet sitesinden de ulaşmak mümkün olacak.

Gayrettepe'deki Point Hotel'de projenin bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan İstanbulSMD Başkanı Prof. Dr. Ertun Hızıroğlu, kentsel dönüşüm hareketinin gün geçtikçe hızlandığını ve yoğunluk kazandığını belirterek, "Mülk sahipleri, belediyeler, müteahhitler ve bakanlıklar arasında devam eden bu yenileme faaliyeti oldukça karmaşık ve zorlu. Öncelikli ihtiyacımızın sağlıklı ve kaliteli yaşam alanları olduğunu unutmamamız lazım. Bu proje aracılığı ile vatandaşların mimarlık bilimiyle doğrudan ilişkiye geçtiği süreci elimizden geldiğince özetlemeye, onlara yol göstermeye gayret etti." diye konuştu.

Türk Ytong Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar, vatandaşların içinde bulunduğu süreç hakkında fazlasıyla bilgiye sahip olması gerektiğine değindi.

Dönüşümün en üst seviyede gerçekleştiği Kadıköy'de yapılan araştırmalarda, ilçe sakinlerinin pek çok konuda bilgiye ihtiyaç duyduklarını gözlemlediklerini aktaran Hinginar, buradan hareketle, mimarları mülk sahipleri ile bir araya getirerek, vatandaşların doğru bilgiye erişebilecekleri bir proje hazırladıklarını söyledi.

Hinginar, "Türk Ytong için kentleşmenin nitelikli gelişimi her daim önemli konu başlıklarından biri olmuştur. Özellikle içinde bulunduğumuz dönemde, kentsel dönüşüm sadece İstanbul’da değil, ülke genelinde önemli bir gündem maddesi. İnanıyorum ki, bu proje Kadıköy ile başlayarak pek çok il ve ilçeye yayılacak kapsamda bir bilgilendirme hareketi olacak." ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×