Van TSO'dan Bosna Hersek ziyareti

Van TSO'dan Bosna Hersek ziyareti
23 Eylül 2016 Cuma 13:57

TUZLA (AA) - Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva ve beraberindeki heyet, Bosna Hersek'in kuzeydoğusundaki Tuzla Kantonu'nda devlet temsilcileri ve iş adamlarıyla bir araya geldi.

Tuzla Kantonu Ticaret Odası'nda gerçekleştirilen görüşmede, bölgede yapılabilecek yatırımların ele alındığı, gelecek dönemde düzenlenecek fuarlara katılım ve Bosna Hersek'te üretilen ürünlerin Türkiye piyasasına tanıtımı ile ilgili konularda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Takva, Bosna Hersek'te 1990'lı yıllarda yaşanan savaşı yakından takip ettiklerini belirterek, "Aynı şeylerin tekrar yaşanmaması için ekonomik ve ticari iş birliğimizi güçlendirmek istiyoruz." dedi.

Takva, yeni yatırımların yapıldığı, üretim ve ekonominin güçlendiği bölgelerde barışın olabileceğini ifade ederek, Bosna Hersek ve Türkiye arasındaki benzerlikler sayesinde birçok alanda iş birliği yapılabileceğini söyledi.

Tuzla Kantonu Kalkınma Bakanı Nermin Hodzic de görüşmenin iyi bir iş birliğinin başlangıcı olduğunu belirterek, "Bosna Hersek ile İlişkileri Geliştirme Merkezi Vakfı da Tuzla Kantonu'na iş birliği teklifinde bulunmuştu. Bu bağlamda Türkiye'nin sunduğu olanakları kullanmamız gerektiğine inanıyorum." dedi.

Hodzic, Saraybosna'da Türkiye ve Bosna Hersek arasında 14 maddelik iş birliği protokolü imzalandığını, burada da iş adamlarına sembolik bir ücret karşılığında fuarlara katılma ve ürünlerini tanıtma olanağı sağlandığını kaydetti.

Bu arada, Van Ticaret ve Sanayi Odası ile Türk Bosna-Hersek İş Adamları Derneği arasında ticaret, endüstri ve kültürel alanlarda iş birliği protokolü imzalanmıştı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×