Van Asker Hastanesi'nin Sağlık Bakanlığına devri

- Van Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Semur: - "Tüm halkımız, bu işlemin bir devralma ya da kapanma işlemi değil devletin bir kademesine o da sağlık kademesine bağlanma işlemi olduğunu özellikle unutulmamalıdır"

Van Asker Hastanesi'nin Sağlık Bakanlığına devri
26 Ağustos 2016 Cuma 19:20

VAN (AA) - Van Asker Hastanesi, törenle Sağlık Bakanlığına devredilerek, Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi İskele Hizmet Binası ismini aldı.

Hastane bahçesinde düzenlenen törende konuşan Van Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Heybet Semur, askeri sağlık hizmetleri ve sivil sağlık camiaları olarak tarihe tanıklık ettiklerini söyledi.

Van Asker Hastanesi Sağlık Bakanlığı çatısı altında benzer rol ve fonksiyonlarına ek olarak gelişmiş imkanlarını, Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi İskele Binası sunmaya devam edeceğini vurgulayan Semur, devletin asker hastanelerini kapatmadığını, güçlendirilmiş şekilde hizmetin yürümeye devam edeceğini söyledi.

- "Asker hastaneleri, FETÖ ile karıştırılmamalı"

Sağlık Bakanlığının tüm dünyaya kendini kabul ettirdiğine dikkati çeken Semur, şöyle dedi:

"Bakanlığımıza bağlanan askeri hastaneler, FETÖ davası sebebiyle devir alınan hastaneler ile karıştırılmamalı ve bir tutulmamalıdır. Bu bağlanma eski alışkanlık ve iş akışlarının değişmesinden dolayı birtakım tereddütler oluşabilecektir. 1891 yılında kurulan, 125 yıllık bir tarihi olan Gülhane Askeri Tıp Akademisi ve Türkiye Cumhuriyeti Askeri Sağlık Hizmetlerinin kapatılması veya fonksiyon dışı bırakılması düşünülemez. Askeri hastanelerin sahip olduğu imkanlar eskiden olduğu gibi ülkenin en iyi ve ileri teknoloji uygulamaları olması gerekmektedir. Bizler sağlık alanı çalışanı olarak bir elin parmakları gibiyiz, sadece parmaklara taktığımız yüzükler farklı. Kolda ve vücutta beraber hareket edip farklı rol ve görevlerde de iş birliği yapmamız bu ülkenin daha güçlü bir ordu ve sağlık hizmetine kavuşmasına imkan tanıyacaktır."

- "Devletin güvenlik ve gizliliği, bizlerin asli görevidir"

Hastanelerin güvenlik açısından devlete ve Sağlık Bakanlığına bağlanması konusunda endişe duyan çevrelerin olabileceğine de dikkati çeken Semur, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu hastaneleri gizli ve stratejik görev yapmaktan çıkaracağımızı düşünmemelidirler. Devletin her türlü güvenlik ve gizliliği başta sağlıkçılar olmak üzere bizlerin asli görevidir. Bu hastanelerde askeri personele, rütbelere ve gerekliliklere karşı görev ve sorumluluklar aksatılmayacaktır. Askeri rol ve gereklilikler daha da güçlendirilecektir. Bu vatan ve bu asker bizim geleceğimiz ve güvenliğimizdir. Bizler de bu ülkenin sağlık askerleriyiz ve bu sorumluluğumuzu en üst düzeyde seve seve yapacağız. Tüm arkadaşlarımızın bu konuda aynı düşündüğünden hiç şüphem yoktur ve Sağlık Bakanlığına bağlanan askeri hastaneler ile ilgili yapılacak birçok çalışmamız ve artıracağımız değerlerimiz vardır."

"Tüm halkımız, bu işlemin bir devralma ya da kapanma işlemi değil, devletin bir kademesine, o da sağlık kademesine bağlanma işlemi olduğunu özellikle unutulmamalıdır" ifadelerini kullanan Semur, bugüne kadar Van Asker Hastanesinde gece gündüz demeden çalışan ve artık bakanlık bünyesinde hizmet vermeye devam edecek olan personellere teşekkür etti.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×