Ürdün'deki parlamento seçimleri

- Kesin olmayan resmi sonuçlara göre Ulusal Reform Koalisyonu ile onun desteklediği "El-Karak Halkı" grubu 18 sandalye kazandı

Ürdün'deki parlamento seçimleri
23 Eylül 2016 Cuma 13:47

AMMAN (AA) - Ürdün'de salı günü yapılan parlamento seçimlerinin kesin olmayan resmi sonuçlarına göre Müslüman Kardeşler'in (İhvan) siyasi kanadı İslami Eylem Cephesi'nden doğan Ulusal Reform Koalisyonu ile onun desteklediği "El-Karak Halkı" grubunun 18 sandalye kazandığı bildirildi.

Yüksek Seçim Kurulu yetkililerden alınan bilgiye göre, 130 sandalyeli parlamentoya ulusalcı, milliyetçi, Hristiyan, Çerkes ve Çeçen milletvekillerinden oluşan Ulusal Reform Koalisyonu 15, koalisyonun destek verdiği "El-Karak Halkı" grubu da 3 milletvekili göndermeyi başardı. Koalisyonun yüzde 13,8'lik oy oranına ulaştığı belirtildi.

Eski İhvan Genel Sekreteri Abdulmecid Zuneybat'ın kurduğu Ürdün'deki Müslüman Kardeşler Derneği ise seçimlerde 1 sandalye kazandı.

Ulusal Reform Koalisyonu Yüksek Seçim Komisyonu Sözcüsü Ali Ebu es-Sukker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, parlamentoya girmeyi başaran koalisyon milletvekillerinden üçte ikisinin İhvan'dan, üçte birinin İslami akıma yakın kişiler ile Hristiyanlardan olduğunu söyledi.

İhvan, Ürdün'de son olarak 2007'de genel seçimlere katılmış, 2010 ve 2013'teki seçimleri ise usulsüzlük iddiaları ve uygulanan seçim sistemi nedeniyle boykot etmişti.

Ürdün'de partileşmenin önünde önemli bir engel kabul edilen "taşınamaz tek oy sistemi"nin kaldırıldığı yeni seçim kanunuyla, milletvekili sayısı 150'den 130'a düşürülmüştü.

Ürdün parlamentosu Kral tarafından atanan isimlerden oluşan "Senato" ile seçimlerle iş başına gelen "Temsilciler Meclisi" olmak üzere iki kanattan oluşuyor.‎İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×