Üniversiteliler Suriyeli çocukların ağabeyi, ablası oldu

- Bir grup üniversite öğrencisi, her hafta Suriyeli çocuklarla buluşup onlara ağabeylik ablalık yapıyor - Bir Kardeşim Olsun Projesi Koordinatörü Küplemez: - "Birçok yardım kuruluşu ve STK gerekli maddi ihtiyaçları karşılıyorlardı. Biz de çocukların manevi ihtiyaçlarını karşılayalım dedik. Bu süreçte çocuklara rol-model olalım istedik" - Proje gönüllüsü Keçeci: "Her hafta çocuklarla buluşup oyunlar oynuyoruz, onlar için yapabileceğimiz bir şey varsa onu yapmaya çalışıyoruz. Onların burada yalnız ve kimsesiz olmadıklarını göstermek istiyoruz"

Üniversiteliler Suriyeli çocukların ağabeyi, ablası oldu
09 Haziran 2016 Perşembe 11:32

İSTANBUL (AA) - EMİN İLERİ - Bir grup üniversite öğrencisi, her hafta Suriyeli çocuklarla buluşup onlara ağabeylik, ablalık yapıyor.

Bir Kardeşim Olsun Projesi kapsamında bir araya gelen 20 üniversiteli genç, 20 Suriyeli çocukla kardeş oldu. Suriye Eğitim Derneği'nin açtığı okullarda okuyan çocuklarla buluşan üniversiteliler, çocuklarla değişik etkinlikler gerçekleştiriyor. Üniversiteli gençler, bu etkinliklerle, savaştan kaçıp Türkiye'ye sığınan Suriyeli çocukların da yaşıtları gibi oynamasını, gezmesini ve çocukluklarını yaşamasını amaçlıyor.

Bu etkinlikleri kendi çabalarıyla ve buldukları sponsorların desteğiyle gerçekleştirmeye çalışan üniversiteliler, bu hafta da Suriyeli kardeşleriyle, düzenlenen iftarda bir araya geldi.

Projenin fikir babası ve koordinatörü Galatasaray Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencisi Cemile Küplemez, proje hakkında AA muhabirine açıklamalarda bulundu. Öncelikle, üniversiteli gençler olarak neler yapabilecekleri sorusu etrafında toplandıklarını ve projeye mart ayında başladıklarını anlatan Küplemez, şunları anlattı:

"Birçok yardım kuruluşu ve STK, gerekli maddi ihtiyaçları karşılıyorlardı. 'Biz de çocukların manevi ihtiyaçlarını karşılayalım' dedik. Aileleri şu an tam olarak onlarla ilgilenemiyor. Bu süreçte çocuklara rol-model olalım istedik. Bu şekilde başladı aslında... Daha sonra birkaç dernek, STK ile görüştük, nasıl bir proje yapabiliriz diye. Şu an amacımız, çocuklara birebir ağabeylik-ablalık yapmak. Zaten okula devam ediyorlar, bunun yanında biz her pazar keyifli bir gün geçirsinler, örnek alabilecekleri bir ağabeyleri-ablaları olsun istiyoruz. Etkinlikleri düzenlerken kendi imkanlarımızı kullanıyoruz. Bunun yanı sıra her etkinlik için bir sponsor buluyoruz. Mesela bu iftar etkinliğimizi Deniz Feneri karşılıyor. Etkinliklerimize bireyler, şirketler, kurumlar ve STK’lar sponsor olabiliyor."

- "Projemize maddi destek sağlayacak sponsorları bekliyoruz"

Küplemez, gelecek dönemde projeyi geliştirip, büyütmeyi düşündüklerini ifade ederek, "Biz şu an 20 kişi ile bu etkinlikleri yapıyoruz. Daha da büyümek istiyoruz. Suriye Eğitim Derneği’nin Fatih’teki okulu tek değil. 13 tane farklı okulları var. Şu anki hedefimiz Fatih’teki okulda eğitim gören 130 kişilik öğrenci grubu. Onun için gönüllü gençlerle ve sponsorlarla bu projenin daha da kapsamlı hale gelmesini istiyoruz. Bunun için üniversiteli gençlerin bu projeye dahil olmasını istiyoruz. Sponsor olarak da dernek, şirket gibi kurum-kuruluşların desteğini bekliyoruz." şeklinde konuştu.

- "Onların kimsesiz olmadıklarını göstermeye çalışıyoruz"

İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Muhammed Tuğrul Keçeci ise, "Her hafta çocuklarla buluşup oyunlar oynuyoruz, onlar için yapabileceğimiz bir şey varsa onu yapmaya çalışıyoruz. Türkçelerini geliştirmeye çalışıyoruz. Onların burada yalnız, kimsesiz olmadıklarını göstermek istiyoruz." dedi.

Samimi bir ortam sağlamaya çalıştıklarını dile getiren Keçeci, şunları kaydetti:

"Bu yüzden zaten ağabey-abla ilişkilerinde birebir ilişkiyi tercih ettik ama bunun yanında grup çalışmasına da önem verdik ki çocuklar bir kişi üzerinde yoğunlaşıp o kişi gittiğinde tekrardan aynı sıkıntılara dönmesin. Bu şekilde projeye başladık. Bundan sonra, bildiğim kadarıyla 130 öğrenci var bu okulda ve biz sadece 20 öğrenci ile ilgileniyoruz. Pilot bir uygulama gibi. Bunu aşama aşama çoğaltarak bütün öğrencilere yönelik yapmak gibi bir amacımız var. Biz elimizden geldiği kadar kendilerine yardımcı olacak bir ağabey bir abla olmak istiyoruz. Hedefimiz bu. "Fakat gücümüzün yetmediği şeyler de var. Çocukların yaşadığı bazı evler tek göz, aşırı bakımsız, bazıları ise camsız-penceresiz. Bunlar, kimisi babasını kimisi başka bir yakınını savaşta kaybeden çocuklar. Bu tür durumların duyurulması büyük önem taşıyor."

Suriye Eğitim Derneği’nin Fatih’teki okulunda okuyan öğrencilerden Reğet (11), 2 yıldır Türkiye’de yaşadığını söyleyerek proje ile ilgili "Burada bu ağabey-ablalarla tanıştım. Allah onlardan razı olsun. Bizim için çok güzel etkinlikler düzenliyorlar. Hafta bir gün buluşuyoruz." ifadelerini kullandı.

Suriyeli Abdullah (9) ise "Ben de burada bu ağabey-ablalarla tanıştım. Bizlere ders veriyorlar. Oyunlar oynuyorlar." dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×