Uluslararası Hafızlık Yarışması ödül töreni

- Cumhurbaşkanı Erdoğan: - "Ülkemizde Kur'an eğitimi, öğretimi kimi dönemlerde getirilen tüm yasaklara, gizli-açık tüm engellemelere rağmen milletimizin sahip çıkmasıyla kesintisiz sürdürülmüştür. Milletimiz, kendi kurduğu veya sahip çıktığı müesseseleri aracılığıyla Kur'an-ı Kerim eğitim ve öğretimini sürdürmüştür. Özellikle imam hatip okulları bu konuda çok önemli ve hayırlı hizmetlere imza atmıştır" - "Tüm okullara getirdiğimiz seçmeli derslerle arzu eden tüm ailelerin evlatlarına Kur'anı öğrenme imkanı getirdik. Çocuklarımızı Kur'an eğitimi konusunda teşvik ederek, bu imkanları en güzel şekilde değerlendirmeliyiz" - "Bizlere düşen görev, 1400 yıldır tek bir harfi dahi değiştirilmeden muhafaza edilen bu yüce kitabımızın mesajlarını önce kendimiz içselleştirmeli, ardından da tüm dünyaya en güzel şekilde aktarmalıyız"

Uluslararası Hafızlık Yarışması ödül töreni
17 Haziran 2016 Cuma 16:22

İSTANBUL (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de Kur'an eğitimi ve öğretiminin kimi dönemlerde getirilen tüm yasaklara, gizli-açık tüm engellemelere rağmen milletin sahip çıkmasıyla kesintisiz sürdürüldüğünü belirterek, "Milletimiz, kendi kurduğu veya sahip çıktığı müesseseleri aracılığıyla Kur'an-ı Kerim eğitim ve öğretimini sürdürmüştür. Özellikle imam hatip okulları bu konuda çok önemli ve hayırlı hizmetlere imza atmıştır." dedi.

Erdoğan, Fatih Camisi'nde düzenlenen "Türkiye IV. Uluslararası Hafızlık ve Kur’an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması Ödül Töreni"ndeki konuşmasında, vatandaşların ramazanını tebrik ederek, tutulan oruçların, yapılan ibadetlerin, okunan Kur'an'ın hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu tarafından düzenlenen yarışmaya katılanları kutlayan Erdoğan, hafızlık ve güzel okuma kategorilerinde ilk 7'ye girenleri de hassaten tebrik ettiğini söyledi.

Erdoğan, "Kur'an-ı Kerim Mekke'de inmiş, Kahire'de okunmuş, İstanbul'da da en güzel şekilde yazılmıştır" denildiğini dile getirerek, bu yarışma vesilesiyle Kur'an-ı Kerim'in İstanbul'da sadece en güzel şekilde yazılmakla kalmadığının, en güzel şekilde okunduğunun ve okunmaya da devam edileceğinin görüldüğünü anlattı.

İlk emri "Oku" olan bir dinin mensuplarının işe önce kendi kitaplarını okuyarak başlamaları gerektiğinin açık olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Ülkemizde, Kur'an eğitimi, öğretimi kimi dönemlerde getirilen tüm yasaklara, gizli-açık tüm engellemelere rağmen milletimizin sahip çıkmasıyla kesintisiz sürdürülmüştür. Milletimiz, kendi kurduğu veya sahip çıktığı müesseseleri aracılığıyla Kur'an-ı Kerim eğitim ve öğretimini sürdürmüştür. Özellikle imam hatip okulları bu konuda çok önemli ve hayırlı hizmetlere imza atmıştır." diye konuştu.

Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bünyesindeki kursların çocuklara ve yetişkinlere yönelik programlarıyla Kur'an eğitimi hususunda çok ciddi bir boşluğu doldurduğunu vurgulayarak, "Tüm okullara getirdiğimiz seçmeli derslerle arzu eden tüm ailelerin evlatlarına Kur'anı öğrenme imkanı getirdik. Çocuklarımızı Kur'an eğitimi konusunda teşvik ederek, bu imkanları en güzel şekilde değerlendirmeliyiz." dedi.

Kur'an-ı Kerim'i okumanın sadece harflerini telaffuz etmek olmadığını belirten Erdoğan, Kur'an-ı Kerim'in lafız ve manayla birlikte gönüllere ve zihinlere girmesinin de gerektiğini anlattı.

- "Kur'an-ı Kerim'in hakkıyla okunması, kalpleri fethetmesi bakımından önemli"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, okunan ayetlerin etkisinin kalpleri sarmaması, kafada şimşekler çaktırmaması, ruhta bir esinti oluşturmaması durumunda bir eksiklik olduğunu dile getirerek, "Bizlere düşen görev, 1400 yıldır tek bir harfi dahi değiştirilmeden muhafaza edilen bu yüce kitabımızın mesajlarını önce kendimiz içselleştirmeli, ardından da tüm dünyaya en güzel şekilde aktarmalıyız." dedi.

Bugün İslam dünyasının içinde bulunduğu acı durumun gerisinde Kur'an-ı Kerim'in yeteri kadar okunmamasının, en azından anlaşılmamasının yattığının bir gerçek olduğunu belirten Erdoğan, Mehmet Akif Ersoy'un "İnmemiştir Kur’an bunu hakkıyla bilin/Ne mezarlıkta okumak ne de fal bakmak için" dizelerine atıf yaptı.

Kur'an-ı Kerim'i hakkıyla okumak, hakkıyla kavramak ve onunla hakkıyla amel etmek gerektiğine işaret eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Kur'an-ı Kerim'in hakkıyla ve güzel okunması, kalpleri fethetmesi bakımından çok çok önemlidir. Kalpler fetholunca zihin de ister istemez düşünmeye başlar. Bu bakımdan bu yıl dördüncüsü düzenlenen Uluslararası Hafızlık ve Kur’an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması'nı isabetli ve hayırlı bir hizmet olarak görüyorum. Bu yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçenleri, başta Diyanet İşleri Başkanımız ve şu anda yanı başında durduğumuz Fatih Camisi'nin sabık imamı Osman Hocamız olmak üzere tüm heyeti gerçekten tebrik ediyorum. Jüride görev alan hocalarımızı yine aynı şekilde tebrik ediyorum. 46 ayrı ülkeden yarışmaya katılan 82 yarışmacımıza bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Dereceye giren kardeşlerimi, hepsini tekraren tebrik ediyorum."

Erdoğan, yoğun programları sebebiyle bugün açılışında bulunamayacağı Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi'nin Kur'an-ı Kerim'in tedrisinde, hafızlıktan okumaya kadar çok önemli bir merkez olacağına inandığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını, "Sizlere sevgilerimi, saygılarımı sunuyor, Ramazan-ı Şerifiniz mübarek olsun diyor, Yarab bizleri nasıl Ramazan-ı Şerif'e kavuşturduysan, aynı şekilde Ramazan Bayramı'na da kavuştur diye niyaz ediyorum. Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi daim kılsın diyor, hepinizi Allah'a emanet ediyorum" sözleriyle tamamladı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×