Uluslararası camiadan Türk halkına darbeye direniş tebriği

- Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Çevik: - "Muhataplarımızdan özellikle halkın sokağa çıkıp darbeye karşı durmasıyla birlikte, tebrik, takdir ve cesaretlendirici, insanı duygulandıran çok sayıda mesaj aldık. Türk halkını tebrik ediyorlar" - "Türkiye'nin bu tür kurumlarıyla darbe teşebbüsüne karşı çıkması bizi gururlandırdığı kadar, Türkiye'yi seven, Türkiye'nin dostu birçok ülkenin burdaki temsilcilerini de sevindirdi ve desteklerinin artmasını sağladı"

Uluslararası camiadan Türk halkına darbeye direniş tebriği
19 Temmuz 2016 Salı 02:29

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - SELÇUK ACAR - Türkiye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Yaşar Halit Çevik, Türk halkının Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine karşı duruşunun uluslararası camiadan büyük takdir topladığını söyledi.

Çevik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şehitlerin yakınları ve Türk milletine başsağlığı dileyerek, 15 Temmuz Cuma günü hep birlikte çok yoğun ve zor bir dönem geçirdiklerini anlattı.

Darbe girişimi sırasında Türk basınını takip ederek, muhataplarını doğru bilgilendirmeye çalıştıklarını kaydeden Çevik, bunun neticesi olarak o akşam BM Genel Sekreteri'nin, ertesi gün de BM Genel Kurul Başkanı'nın açıklama yaptığını anımsattı.

- Mısır'ın, BMGK'nın açıklamasını engellemesi

Çevik, "Bu arada sayın Müsteşarımız da buradaydı. Onunla birlikte üst düzey görevlilerle temaslarımız oldu. Kendilerine durumu anlattık ve gerekli açıklamaları yapmalarını sağladık ancak Güvenlik Konseyinden bir açıklama gelmedi biliyorsunuz." diye konuştu.

BMGK'nın tutumuyla ilgili görüşlerini dile getiren Büyükelçi Çevik, "Bunlar aslında basında yer aldı. Hatta basın sözcümüzün bir soruya cevaben bir açıklaması oldu. Biliyorsunuz, BMGK'daki bir basın açıklamasının çıkmasında geçici üyeler de dahil, hepsinin onayı olması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Çevik, Mısır temsilciliğinin demokratik seçimlerle iş başına gelmiş hükümete destek verilmesi konusunda itirazı olduğunu hatırlattı.

- "BMGK'dan bir şey beklemiyoruz"

BMGK'da Türkiye'yle ilgili herhangi bir toplantı olup olmayacağı sorusuna ilişkin Çevik, "Böyle bir açıklama beklemiyoruz. BM Güvenlik Konseyinin görevi, barış ve güvenliğe ilişkin tehlike olduğunda devreye girer. Darbe girişimi başarısız kaldı. Ne iç güvenlik, ne dış güvenlik açısından Türkiye'de böyle bir durum yok." şeklinde konuştu.

Çevik, BM Genel Sekreteri ve Genel Kurul Başkanı'nın darbe girişimine karşı açıklamasının içeriğiyle ilgili de "Böyle bir durumda önemli olan demokratik kuruluşlara, sivil hayata müdahaleye o açıklamayı yapanın karşı çıkmasıdır. Türk tarafı olarak biz bunun çok daha güçlü olmasını isterdik ama aslında bizim aradığımız unsurlar açıklamada vardı zaten." değerlendirmesinde bulundu.

- "Çok sayıda tebrik, destek mesajı aldık "

Büyükelçi Yaşar Halit Çevik, Türk halkının darbeye karşı duruşundan dolayı çok sayıda tebrik ve destek mesajı aldıkları bilgisini paylaştı.

Çevik, şunları söyledi:

"Olayın başlamasıyla sabaha kadar olan süreçte, hem üst düzeyde görevli BM içinde meslektaşlarımız var hem de diğer ülkelerin daimi temsilcileri var, arkadaşlarımın kendi uzman düzeyinde çevreleri var. Muhataplarımızdan özellikle halkın sokağa çıkıp darbeye karşı durmasıyla birlikte tebrik, takdir ve cesaretlendirici, insanı duygulandıran çok sayıda mesaj aldık. Türk halkını tebrik ediyorlar."

Çevik, "Açıkcası, Türkiye'nin bu tür kurumlarıyla darbe teşebbüsüne karşı çıkması bizi gururlandırdığı kadar, Türkiye'yi seven, Türkiye'nin dostu birçok ülkenin buradaki temsilcilerini de sevindirdi ve desteklerinin artmasını sağladı. Bundan hepimiz kendi payımıza bir şeyler çıkarabilecek durumdayız. Türk halkının, milletinin bu davranışı içinde bulunduğumuz dünyadaki zor şartlarda dünyanın geleceği açısından olumlu bir işarettir." görüşünü paylaştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×