Uluslararası Bilim ve Teknoloji Konferansı

- Cumhurbaşkanı Erdoğan: (3) - "Suriye, Irak, Afganistan, Libya, orta Afrika ülkeleri gibi sorunlu yerler sebebiyle adeta yeni bir Kavimler Göçü dalgasının başladığını kabul etmeliyiz. Eğer bu sorunları şimdiden çözüp insanlara bulundukları yerlerde güvenli, huzurlu ve müreffeh bir hayat umudu veremezsek taşlar yerinden oynadığında kimsenin kimseyi şikayet etmeye hakkı yoktur" - "Dünyada insan haklarını korumak, adaletsizliği gidermek, adaletin tesisine imkan sağlamak için kurulmuş olan bu Birleşmiş Milletler, maalesef bugün adalet tesis etmiyor, tam aksine insanlığa yüktür" - "Bu sürdürülemez küresel işleyişi en kısa sürede değiştirmek mecburiyetindeyiz"

Uluslararası Bilim ve Teknoloji Konferansı

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Suriye, Irak, Afganistan, Libya, orta Afrika ülkeleri gibi sorunlu yerler sebebiyle adeta yeni bir Kavimler Göçü dalgasının başladığını kabul etmeliyiz. Eğer bu sorunları şimdiden çözüp insanlara bulundukları yerlerde güvenli, huzurlu ve müreffeh bir hayat umudu veremezsek, taşlar yerinden oynadığında kimsenin kimseyi şikayet etmeye hakkı yoktur." dedi.

Erdoğan, Sheraton Otel'de düzenlenen "Uluslararası Bilim ve Teknoloji Konferansı"nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dünyadaki sorunlu gidişe 'Dünya 5'ten büyüktür' diyerek itiraz ettiğini ve buna ilişkin tekliflerini sunduğunu belirtti.

İkinci Dünya Savaşı'nın ardından oluşturulan Birleşmiş Milletler'de, karar mekanizmasının daimi 5 üyenin iki dudağı arasında çalıştırıldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, " 5'i de bir arada değil, bir tanesi 'evet' dese 'evet', 'hayır' dese 'hayır', yürümez" diye konuştu.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu üyesi 193 ülkenin bulunduğuna dikkati çeken Erdoğan, "Böyle bir anlayış adalet getirebilir mi." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM'deki daimi üye sayısının değişmediğini belirterek, şunları söyledi:

"Sadece geçici üyeler değişiyor. Geçici üyelerin orada herhangi bir inisiyatifi var mı? Yok. Herhangi bir şeyi değiştirebilirler mi? Hayır. Sadece bir oyun, bir aldatmaca, 'İşte bak 15 tane de burada geçici üye var'. Ya herhangi bir inisiyatifleri yok ki bunlar da iki yılda bir değişir. Böyle bir adalete dayalı olmayan bir anlayış ki Birleşmiş Milletler niçin kurulmuştur? Dünyada insan haklarını korumak, adaletsizliği gidermek, adaletin tesisine imkan sağlamak için kurulmuş olan bu Birleşmiş Milletler, maalesef bugün adalet tesis etmiyor, tam aksine insanlığa yüktür."

- "Bunlar orada Müslümanların haklarını savunur mu"

Bu görüşlerini Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda da ifade ettiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

"Şimdi diyorum ki 'hadi gelin şunu değiştirelim.' Kimi ya korkuyor ya çekiniyor bunları ifade etmekten kaçıyorlar böyle bir garip dünya. Çekindiğimiz, kaçındığınız sürece bilesiniz ki sizin boynunuzda daha çok boza pişirecekler. Bunun halli gerekir. Şimdi Japonya, Hindistan, Almanya daimi üyelerden biri olmak istiyor. Almanya'ya bir kılıf uydurdular, '5+1' dediler. Ama bir daimi üyenin sahip olduğu haklara sahip değil ama böyle bir şey ona da uyduruverdiler. Gerektiğinde çağırıp, konuşuyorlar. Ben de diyorum ki 20 üye mi, 20 üye. 20 üyenin 20'si de daimi olsun. 193 ülke iki yılda bir bunlar 10 üye, iki yılda bir değişsin ki devamlı kan tazelensin ama 20 üyeden orası oluşsun, hepsi de bunların daimi üye olsun. Geçici üye diye bir mekanizma kalmasın. Fakat 193 ülkeye de burada sıra gelsin, hepsi de Birleşmiş Milletler de daimi üye olarak görev yapsın. Eğer adaleti tesis edeceksek, orada hem kıtalar temsil edilsin hem inanç grupları temsil edilsin. Şimdi bu 5 üyenin içerisinde tüm kıtalar var mı? Yok. Üç Avrupa'dan, bir Asya, bir Amerika. İnanç grupları olarak orada halkı Müslüman olan bir ülke var mı? Yok. 1 milyar 700 milyonu temsil eden, halkı Müslüman bir tane ülke yok. Bu nasıl adalet ya? Bunlar orada Müslümanların haklarını savunur mu? Şu anda Suriye'de, Irak'ta, Afganistan'da, Filistin'de, Mısır'da, Libya'da, Tunus'ta niçin bir çözüm yoluna girilemiyor? Çünkü adalet yok."

Adalet olmadığı sürece çözümün gerçekleşmeyeceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sudan'da niçin bir çözüm yoluna girilemiyor? Bölmek istediler, böldüler ama hala çözüm yok. Adalet. Adalet mülkün esasıdır, adalet varsa mülk vardır, devlet vardır, yoksa yoktur." ifadesini kullandı.

- "Birleşmiş Milletler reformu..."

"Bu sürdürülemez küresel işleyişi en kısa sürede değiştirmek mecburiyetindeyiz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, milyarlarca insanın kendini güvende ve umutlu hissetmediği bir dünyada kimsenin ve hiçbir yerin bu tehlikeli sürecin dışında tutulamayacağını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Suriye, Irak, Afganistan, Libya, orta Afrika ülkeleri gibi sorunlu yerler sebebiyle adeta yeni bir Kavimler Göçü dalgasının başladığını kabul etmeliyiz. Eğer bu sorunları şimdiden çözüp insanlara bulundukları yerlerde güvenli, huzurlu ve müreffeh bir hayat umudu veremezsek, taşlar yerinden oynadığında kimsenin kimseyi şikayet etmeye hakkı yoktur. Tek eksiğimiz bu yönde güçlü bir irade ortaya koymak ve gerekli mekanizmaları oluşturmaktır. Birleşmiş Milletler reformunun, özellikle Güvenlik Konseyi'nin yapısının değiştirilmesinin bu yönde atılmış önemli bir adım olacağını düşünüyorum. Dünyamızın geleceği bakımından acil ve hayırlı bir adım olacağına inandığım bu değişim sürecinin bir an önce başlatılması için bilim ve teknoloji camiasından da destek bekliyoruz. Bu çok önemli. Üniversitelerin bu konuda ayağa kalkması, tavır koyması lazım."

(Bitti)İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×