Ukrayna’da iki yıl önce düşürülen yolcu uçağı

- Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko: - “Trajedinin suçluları cezalandırılmalıdır” - “Suçluların yargılanması için gereken her şeyi yapıyoruz”

Ukrayna’da iki yıl önce düşürülen yolcu uçağı

KİEV (AA) - Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, MH17 sefer sayılı Malezya uçağının düşmesine sebep olanların yargılanması için gereken her şeyin yapıldığını söyledi.

Poroşenko, uçağın düşmesinin ikinci yılı nedeniyle açıklama yaptı.

Ukrayna’nın, olayın kurbanlarının ülkeleriyle suçluların adalete teslimi için her türlü çabayı gösterdiğini kaydeden Poroşenko, “Suçluların yargılanması için gereken her şeyi yapıyoruz. Ukrayna, MH17’nin her kurbanını anıyor. Terörizm herhangi bir biçimde kabul edilemez. Bu trajedinin suçluları cezalandırılmalıdır.” dedi.

Trajedinin sorumlularının bulunması için Hollanda makamlarının çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Poroşenko, “Sivil Malezya uçağı Boing-777 Rus teröristlerce Rusya’dan getirilen Rus üretimi silahla vurulmuştu. Suçluların cezalandırılması için çok şey yapıldı. Hollanda Güvenlik Konseyi felaketin nedenlerini içeren teknik bir soruşturma gerçekleştirdi. Hollanda Savcılığı himayesinde şu anda ceza soruşturması tamamlanıyor.” ifadelerini kullandı.

Sadece Rusya’nın trajedi ile ilgili soruşturmayı engellediğini savunan Poroşenko, “Rusya’nın veto hakkını kötüye kullanarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde MH17 olayı ile ilgili Uluslararası Mahkeme kurulmasını engellemesi, onun suça dahil olmasının dolaylı ve mantıklı kanıtıdır.” ifadesine yer verdi.

Ukrayna’nın Rusya sınırı yakınlarında 17 Temmuz 2014’te düşürülen uçaktaki 283 yolcu ve 15 mürettebattan kurtulan olmamıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×