Uçaklarda agresif davranışlar arttı

- IATA, geçen yıl, uçaklarda kavga, sözlü taciz ve kabin görevlilerini dikkate almama gibi olayların yüzde 16,5 arttığını bildirdi

Uçaklarda agresif davranışlar arttı
29 Eylül 2016 Perşembe 11:03

ANKARA (AA) - Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), uçak yolculuklarında agresif davranışların 2015 yılında artığını açıkladı.

IATA resmi internet sitesinde yayımlanan raporda, uçuş sırasında yaşanan kavga, sözlü taciz ve kabin görevlilerini dikkate almama gibi olayların geçen yıl, önceki yıllara oranla yüzde 16,5 yükseldiği belirtildi.

Alkol tüketimi veya uyuşturucu kullanımı sonucu meydana gelen olayların 2015 yılında kayda geçen 10 bin 854 toplam vakanın yüzde 23'ünü oluşturduğu kaydedilen raporda, olayların yüzde 11'inin fiziksel şiddet veya uçakta hasarla sonuçlandığı ifade edildi.

Agresif davranış sonucu uçuş sırasında kayda geçen vaka sayısı, 2014 yılında 9 bin 316 olarak açıklanmıştı.

IATA üst yöneticisi Alexandre de Juniac, yaptığı açıklamada, azınlık bir yolcu grubunun asosyal davranışlarının tatsız sonuçlar doğurabileceğini ve uçuştaki tüm yolcuların güvenliğiyle konforunu etkileyebileceğini bildirdi.

Uçaklardaki olaylarda artışı engellemek için daha caydırıcı tedbirler alınması gerektiğini ifade eden de Juniac, hükümetleri, 2014 yılında Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü tarafından belirlenen Montreal Protokolü'nü tanımaya davet etti.

Montreal Protokolü, havayolu şirketlerinin ait olduğu ülkeler dışındaki uluslara da agresif yolcuları yargılama yetkisi tanıyor. Söz konusu protokolü şu ana kadar yalnızca 6 ülkenin kabul ettiği belirtiliyor.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×