"Türkmenler Irak'ın bölünmesine karşı çıktıkları için baskıya uğruyor"

- ITC Başkanı Salihi: "Irak'ın bölünmesine karşı olduğumuz için Kürt siyasi partilerine yakınlıklarıyla bilinen taraflarca ağır baskılara maruz kalıyoruz" "Bu baskılarla Türkmenlere, Irak'ın bölünmesini ve yıllardır Kerkük'te uygulanan demografik değişikliği dayatmak istiyorlar. Türkmenler bu oyunlara gelmeyecek ve baskılara boyun eğmeyecek kadar güçlüdür"

"Türkmenler Irak'ın bölünmesine karşı çıktıkları için baskıya uğruyor"
20 Haziran 2017 Salı 17:42

KERKÜK ( AA ) - Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı ve Kerkük milletvekili Erşet Salihi, Irak'ın bölünmesine karşı çıktıkları için baskıya maruz kaldıklarını belirtti.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Salihi, "Irak'ın bölünmesine karşı olduğumuz için Kürt siyasi partilerine yakınlıklarıyla bilinen taraflarca ağır baskılara maruz kalıyoruz. Çok sayıda insan haklarına aykırı uygulamaların amacı Türkmenlerin ülkenin birliğinden yana olma iradesini yok etmektir.'' dedi.

Salihi, Kerkük'te Türkmenlere yönelik baskıların giderek arttığını ve ağırlaştığını belirterek, şunları söyledi:

''Kerkük'te özellikle 2003'ten bu yana Türkmenlere yönelik baskılar planlı ve süreklidir. Fidye karşılığı adam kaçırma, suikastlar, ölüm tehditleri, iş imkanlarını engelleme ve devlet memuru Türkmenlere baskıların uygulandığı Kerkük'te Türkmenleri yok etme planı uygulanıyor."

- "Türkmenlerin birliğini bozuyorlar''

Türkmenlerin birliğinin de hedef alındığını vurgulayan Salihi, ''Kentin güvenliği Kürtler tarafından sağlanmasına rağmen Türkmenlere yönelik ihlallerin, Türkmenler tarafından yapıldığını iddia ederek Türkmenlerin birbirlerine olan güvenini sarsıyorlar ve birliklerini bozmaya çalışıyorlar.'' ifadelerini kullandı.

Detay vermeksizin konuşan Salihi, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu baskılarla Türkmenlere, Irak'ın bölünmesini ve yıllardır Kerkük'te uygulanan demografik değişikliği dayatmak istiyorlar. Türkmenler bu oyunlara gelmeyecek ve baskılara boyun eğmeyecek kadar güçlüdür."
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×