Türkiye'den KKTC'ye 19 milyon metreküp su

- "Asrın Projesi" olarak ifade edilen "KKTC Su Temin Projesi" kapsamında Anamur Dragon Çayı üzerinde tesis edilen Alaköprü Barajı'ndan 19 milyon metreküp su, Girne yakınlarında inşa edilen Geçitköy Barajı'na aktarıldı - Böylece Geçitköy Barajı'nın doluluk oranı yüzde 72'ye ulaştı

Türkiye'den KKTC'ye 19 milyon metreküp su
16 Ağustos 2016 Salı 11:17

ANKARA (AA) - ZEHRA AYDIN - "Asrın Projesi" olarak ifade edilen "KKTC Su Temin Projesi" kapsamında Anamur Dragon Çayı üzerinde tesis edilen Alaköprü Barajı'ndan 19 milyon metreküp su, Girne yakınlarında inşa edilen Geçitköy Barajına aktarıldı. Geçitköy Barajı'nda doluluk oranı yüzde 72'ye ulaştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "KKTC'nin su meselesinin kökünden çözülmesine" yönelik verdiği talimatın ardından, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce, yıllardır su sıkıntısı çeken KKTC'nin su ihtiyacını karşılamak amacıyla "KKTC Su Temin Projesi" hazırlanmıştı.

"KKTC Su Temin Projesi"nin açılışı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından gerçekleştirilmişti.

- Su vatandaşların kullanımında

Askılı boru sistemiyle KKTC'deki uzun vadeli içme suyu ihtiyacını karşılayacak proje çerçevesinde adaya ulaşan su, vatandaşların kullanımına sunuldu.

AA muhabirinin Bakanlık yetkililerinden aldığı bilgiye göre, proje kapsamında 17 Ekim 2015'ten itibaren kesintisiz olarak Türkiye'den KKTC'ye su aktarılmaya başlandı. Ağustos ayı itibarıyla 19 milyon metreküp suyla dolan Geçitköy Barajında, doluluk oranı yüzde 72'ye ulaştı. Sayaç okumaları, iki ülke arasındaki protokol gereği her ayın 15'inci günü yapılıyor.

Proje ile KKTC'nin uzun vadeli su ihtiyacının karşılanması için adaya yıllık 75 milyon metreküp su iletilecek.

- 23 belediye abonelik sözleşmesi imzaladı

Türkiye'den gelen suyu kullanmak isteyen ve belediye meclis kararı alarak KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile abonelik sözleşmesi imzalayan belediye sayısı 23'e yükseldi.

Gazimağusa Belediyesi, Lefkoşa Belediyesi, Yeni Boğaziçi Belediyesi, Değirmenlik Belediyesi Askeri Bölge, Güzelyurt Belediyesi, Alayköy Belediyesine bağlı Yılmazköy, Değirmenlik Belediyesi, Paşaköy Belediyesi, Vadili Belediyesi, İnönü Belediyesi, Geçitkale Belediyesi, Serdarlı Belediyesi, Lapta Belediyesi (Tepebaşı, Çamlıbel, Akdenizköyü ve 39. Tümen komutanlığı) su almaya başladı.

İskele Belediye sınırları içerisinde ve proje kapsamında bağlantısı bulunan depolara da su ulaştırıldı.

KKTC'de, henüz müracaatta bulunmayarak abonelik sözleşmesi imzalamayan 5 (Girne, Dikmen, Lefke, Gönyeli, Akıncılar) belediye olmak üzere toplam 28 belediye bulunuyor.

- Terfi istasyonlarının durumu

Girne, Gazimağusa, Dipkarpaz Bölgesi'nde içmesuyu isale hatları yüzde 99'a ulaşırken, fiziki gerçekleşme çalışmalar ise devam ediyor. Lefkoşa hattı ise tamamlandı.

Türkiye'den gelen suyun Girne ve Dipkarpaz Bölgesi su depolarına ulaşması için 19 terfi istasyonunun 17'sinin betonarme mekanik işleri tamamlandı, 2 (Girne Bölgesinde Emtan ve Gazimağusa Bölgesinde Değirmenlik) terfi istasyonunun yapımı ise Girne ve Lefkoşa kaza mahkemeleri kararından dolayı gecikti.

Gazimağusa Bölgesi İçmesuyu İsale Hattı kapsamındaki Değirmenlik terfi istasyonu inşaatındaki problem aşılarak, yüzde 15 oranında fiziki gerçekleşmesi sağlandı.

Girne Bölgesi İçmesuyu İsale Hattı kapsamındaki Emtan terfi istasyonu inşaatı ise Girne Kaza Mahkemesince durduruldu, dava halen devam ediyor.

Terfi istasyonlarının elektrik bağlantı işlerine KIBTEK (Kıbrıs Elektrik Kurumu) tarafından 30 Haziran 2016 tarihinde başlanırken, bir tesise enerji verildi.

KIBTEK'in elektrik bağlantısını ve kontrollerini gerçekleştirdiği 5 terfi istasyonunun abonelik işlemleri de DSİ tarafından başlatıldı. Diğer 11 terfi istasyonunda elektrik bağlantı işlemleri sürüyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×