Türkiye'den BM'ye OHAL güvencesi

- BM Genel Sekreteri Ban, Türk hükümet yetkililerince Türkiye'deki OHAL ilanıyla ilgili kendisine güvence verildiğini belirtti

Türkiye'den BM'ye OHAL güvencesi
22 Temmuz 2016 Cuma 01:08

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Türk hükümet yetkililerince Türkiye'deki olağanüstü hal (OHAL) ilanıyla ilgili kendisine güvence verildiğini bildirdi.

BM Genel Sekreter Sözcülüğünden yapılan açıklamada, BM Genel Sekreteri Ban'ın Türkiye'deki OHAL'e ilişkin düşünceleri aktarıldı.

Genel Sekreter Ban, Türkiye'de 15-16 Temmuz darbe teşebbüsünün sorumlularının ortaya çıkarılması için soruşturma ve kovuşturmanın yapılacağı bu süreçte hukukun üstünlüğüne bağlılık konusunda üst düzey Türk hükümet yetkilileri tarafından kendisine güvence verildiğini kaydetti.

Ban, bu güvencenin özellikle OHAL ilanı ve yaygın şekilde devam eden tutuklamalar, gözaltılar ve işten uzaklaştırmalar sonrasında verilmesinin önemli olduğunu belirtti.

Genel Sekreter Ban, Türk yetkilileri verilen güvenceye tutarlı olarak, Türkiye'nin uluslararası yükümlülüklerine uygun şekilde anayasal düzene ve uluslararası insan hakları hukukuna tamamen uyulmasını sağlamak için ellerinden geleni yapmaya çağırdı.

Ban, bu çağrının, ifade özgürlüğü, hareket ve barışçıl toplanma özgürlüklerini, yargı ve hukukun bağımsızlığını ve yargı sürecine bağlılığı da içerdiğini belirterek, OHAL altındaki bu süreçlerin tam şeffaflık içinde yürütüleceği umudunu vurguladı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×