Türkiye-Sri Lanka arasında ekonomik işbirliği

- Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: - "İki ülke arasındaki ticaret hacmi yaklaşık 150 milyon dolar dolayında. 2020 yılına kadar her iki ülkenin de bu rakamı 500 milyon dolara çıkarabileceği hedefi konuldu" - "Bunu gerçekleştirmek için alt yapının oluşturulması gerekli. Yatırımların korunması, karşılıklı çifte vergilendirmenin önlenmesi, gümrük, tarım alanındaki anlaşmaların imzalanması, müteahhitlerimizin ortak girişimde bulunması konularının desteklenmesi ve eğitim konuları da işbirliği yapacağımız alanlar arasında"

Türkiye-Sri Lanka arasında ekonomik işbirliği
11 Kasım 2016 Cuma 14:22

ANKARA (AA) - Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye ile Sri Lanka arasındaki ticaret hacminin yaklaşık 150 milyon dolar dolayında olduğunu, 2020 yılına kadar bu rakamı 500 milyon dolara çıkarma hedefinin konulduğunu bildirdi.

Bakan Yılmaz, Sri Lanka Sanayi ve Ticaret Bakanı Abdul Rishad Bathiudeen ile birlikte Hilton Otel'de düzenlenen Türkiye-Sri Lanka Karma Ekonomik ve Teknik İşbirliği Komitesi 1. Dönem Toplantısı açılış törenine katıldı.

Bakan Yılmaz, buradaki konuşmasında Türkiye-Sri Lanka arasındaki bu toplantının 26 yıl aradan sonra gerçekleştirilmiş olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İki ülke arasındaki teknik heyetlerin, uzun süreli çalışmaları sonucunda bugün Türkiye-Sri Lanka arasında mutabakat zaptının imzalandığını bildiren Yılmaz, bu süreçte ülkeler arasındaki coğrafi uzaklığın yakın ve dostane ilişkilerin kurulmasına engel olmayacağını söyledi.

İki ülke arasındaki mutabakatın çok geniş bir çerçeveyi kapsadığına işaret eden Yılmaz, "Bundan sonra bize düşen, çalışmalarımıza çok daha büyük bir gayretle devam etmek ve anlaşmada belirtilen konuların her birini gerçekleştirmektir." dedi.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin yaklaşık 150 milyon dolar civarında olduğunun altını çizen Yılmaz, şöyle devam etti:

"2020 yılına kadar her iki ülkenin de bu rakamı 500 milyon dolara çıkarabileceğine inancı var ve bu doğrultuda bir hedef konuldu. Bunu gerçekleştirmek için altyapının oluşturulması gerekli. Yatırımların korunması, karşılıklı çifte vergilendirmenin önlenmesi, gümrük, tarım alanındaki anlaşmaların imzalanması, müteahhitlerimizin ortak girişimde bulunması konularının desteklenmesi ve eğitim konuları da işbirliği yapacağımız alanlar arasında. Yatırımların karşılıklı teşviği ve korunması, gerek çifte vergilendirmenin önlenmesi, gümrük, tarım ve eğitim alanındaki anlaşmaların en kısa zamanda gerçekleştirilmesi için birebir takipçisi olacağız."

Bakan Yılmaz, Türkiye Sri Lanka İş Konseyi kuruluşlarının da tamamlandığını bildirerek, gelecek yıl İş Konseyi toplantısının gerçekleştirilmesini istediklerini, iş adamlarının mevcut durumu daha iyiye götüreceklerini söyledi.

İşbirliği çalışmalarının sadece metinlerde yer alanlarla sınırlı olmadığını ifade eden Yılmaz, ilgili kuruluşların karşılıklı çabalarıyla yeni işbirliği alanlarının da tespit edileceğini aktardı.

Sri Lanka heyetinin bu çerçevede müteahhitlere çeşitli projeler tanıtacağını belirten Yılmaz, bunun da iki ülke arasında kurulacak ortaklıklara yeni bir kapı açacağını ümit ettiğini söyledi.

Bundan sonraki toplantının 2018'de Kolombo'da gerçekleştirileceğini duyuran Yılmaz, daha sonra da bu toplantıların düzenli olarak hayata geçirileceğini dile getirdi.

- "Ekonominin gelişmesine katkıda bulunacak"

Sri Lanka Sanayi ve Ticaret Bakanı Abdul Rishad Bathiudeen ise ülkesinin cumhurbaşkanı ve başbakanını da temsilen yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yaşadığı 15 Temmuz'daki hazin olaydan dolayı dayanışma taleplerinin olduğunu ve her zaman Türkiye'nin yanında olduklarını ifade etti.

İki ülke arasındaki resmi diplomatik ilişkilerin 68 yıldır sürdüğünü kaydeden Bathiudeen, ancak tarih içerisinde belirli sebeplerle çok yakın olunamayan anların da yaşandığını belirtti.

1990 yılında iki ülke arasında ilk KEK toplantısının yapıldığını, ancak geçen zaman içinde ikili ilişkileri en üst seviyeye taşıyabilmek için başlatılan çabaların üzücü olaylar sebebiyle 26 yıllık bir askıya alınma dönemi yaşadığına işaret eden Bathiudeen, özellikle 2012, 2013 yıllarında Ankara ve Kolombo'da açılan karşılıklı elçilikler vesilesiyle ilişkilerin hız kazandığını aktardı.

Türkiye ve Sri Lanka arasında düzenlenen KEK toplantısının, aslında ülkelerinin demokrasi yapısını bir kez daha şekillendirme çabasını gösterdiği bu dönemde, çok önemli gelişmelere ışık tuttuğunu anlatan Bathiudeen, "Şu anda ülkemizde yeni bir gündem oluşturuyoruz. Bu sayede hukukun üstünlüğünü, demokrasiyi ve demokrasinin meyvelerini tüm vatandaşlarımıza sunma çabasındayız." diye konuştu.

Ekonomilerinin büyümeye açık ve büyük bir pazar olduğunun altını çizen Bathiudeen, bu nedenle Türkiye gibi dost ülkelerle yapacakları çalışmaların öncelikle ekonominin gelişmesine, sonrasında demokrasinin tam ve güçlü şekilde ülkelerinde uygulanabilir olmasına katkıda bulunacağını vurguladı.

Küresel ekonomi ile tam bir entegrasyon sağlama amacını taşıdıklarını belirten Bathiudeen, gelişmekte olan bir ülke olarak bulundukları coğrafyada stratejik bir konuma sahip olduklarını kaydetti.

Güney Asya'da 2 milyarlık bir nüfustan bahsedildiğine dikkati çeken Bathiudeen, bu ülkelerin çok iyi bir pazar olma önemini gittikçe arttırdığını söyledi.

Hindistan ve Pakistan ile de serbest ticaret anlaşmaları yaptıklarını, bölgesel işbirlikleri kapsamında Güney Asya ülkelerinde ekonomiyi serbest hale getirmek için çaba harcadıklarını ifade eden Bathiudeen, Çin ve Singapur ile de benzer serbest ticaret anlaşması yapmak için çalışma yürüttüklerini belirtti.

Bakan Bathiudeen, Sri Lanka'nın Türkiye'ye ihraç ettiği ürünler arasında, çay, doğal mineral, aktif karbon, iç, dış lastik, iplik ve tekstil ürünleri bulunduğunu, bunlar arasında en önemli ürünün yüzde 72 ile çay ihracatı olduğunu sözlerine ekledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×