"Türkiye Şehitlerini Anıyor" etkinliği

- Kore Savaşı şehitlerinden Piyade Başçavuş Ali Selçuk ve Kıbrıs Barış Harekatı şehitlerinden Jandarma Er Veli Altan anıldı

"Türkiye Şehitlerini Anıyor" etkinliği

İSTANBUL (AA) - Genelkurmay Başkanlığı tarafından şehitleri yad etmek için başlatılan "Türkiye Şehitlerini Anıyor" etkinliği kapsamında düzenlenen törende, Kore Savaşı şehitlerinden Piyade Başçavuş Ali Selçuk ve Kıbrıs Barış Harekâtı şehitlerinden Jandarma Er Veli Altan anıldı.

Harbiye'deki Askeri Müze'de düzenlenen ve Albay Erhan Altunok'un sunumuyla gerçekleştirilen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Şehit yakınlarının da hazır bulunduğu törende, Albay Altunok, şehitler Ali Selçuk ve Veli Altan'ın cephede yaşadıklarını anlattı.

Elazığlı Başçavuş Ali Selçuk'un Kore Savaşı’na giden 3’üncü Türk Tugayına gönüllü olarak katıldığını belirten Altunok, her zaman en önde savaşan ve çevresine güven veren Selçuk'un, silah arkadaşı Amasyalı Burhan'ı havan mermilerinden korumak isterken şehit düştüğünü söyledi.

Yozgatlı Jandarma Er Veli Altan'ın ise Kıbrıs Barış Harekatında kahramanca savaştığını anlatan Altunok, şunları kaydetti:

"Düşmandan alınan tepeye komutanı şanlı Türk Bayrağını dikmeye çalışırken Veli de onu mermilerden koruyordu. Yaralandı ama o bayrak dikilecekti. Bağırdı 'Ben buradayım komutanım' dedi. Sonra bir kez daha yaralandı. Şanlı bayrak dikildi göklere ve Veli artık gönül rahatlığıyla bıraktı kendini toprağa, al kanlara boyanmıştı. Aziz ruhları şad olsun."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×