"Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı"

- Program kapsamında Malatya'da 900 öğrenciye bisiklet dağıtıldı - Vali Yardımcısı Alan: - "Sağlıklı beslenme sporla taçlandırıldığı zaman daha kaliteli ve nezih bir hayat yaşama şansının artacağı muhakkaktır. Bu anlamda bisiklet sporu, sağlık adına büyük önem arz etmektedir"

24 Mayıs 2016 Salı 16:04

MALATYA (AA) - Sağlık Bakanlığınca yürütülen "Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı" kapsamında Malatya'da 900 öğrenciye bisiklet dağıtıldı.

Malatya Vali Yardımcısı Miktat Alan, Yeşilyurt ilçesindeki Tevfik İleri İmam Hatip Ortaokulunda düzenlenen törende, son yıllarda ayaküstü beslenme alışkanlığının hızla yaygınlaştığını belirterek sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam tarzını benimsemenin çok sayıda hastalığı da beraberinde getirdiğini söyledi.

Sağlıksız ve dengesiz beslenme sonucunda obezitenin çığ gibi büyüdüğüne dikkati çeken Alan, şöyle devam etti:

"İnsanlığın geleceği adına sağlıksız nesiller hepimizi endişeye sevk etmektedir. Bu olumsuzlukların ortadan kaldırılabilmesi ve sağlıklı bir yaşamın elde edilebilmesi için her türlü gıdadan yeterli ve dengeli şekilde istifade edilmesi son derece önemlidir. Sağlıklı beslenme sporla taçlandırıldığı zaman daha kaliteli ve nezih bir hayat yaşama şansının artacağı muhakkaktır. Bu anlamda bisiklet sporu sağlık adına büyük önem arz etmektedir."

İl Halk Sağlığı Müdürü Kemal Şener de sağlıklı bir topluma doğru atılacak en önemli adımlardan birinin fiziksel hareketsizlik ve kötü beslenmeyle mücadele olduğunu ifade etti.

Hareketsiz yaşamın toplum için önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu dile getiren Şener, toplumun obezite ile mücadele konusunda bilgi düzeyini artırmak, yeterli, dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmasını teşvik etmek amacıyla Türkiye Halk Sağlığı Kurumunca "Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı" yürütüldüğünü hatırlattı.

- "Amacımız fiziksel aktivite oranlarını yüzde 62'lere çıkarmak"

Program sürecince 2018'e kadar 1 milyon bisiklet dağıtılmasının hedeflediğini aktaran Şener, şunları kaydetti:

"Bu kapsamda Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak bugün Malatya merkez, Battalgazi, Yeşilyurt ve diğer tüm ilçelerde bulunan okullardaki öğrencilere 900 bisiklet dağıtımı yapılacak. İlimizde daha önce yine farklı okullarda, farklı tarihlerde bin 500 bisiklet dağıtılmış olup bugünkülerle 2 bin 400 bisiklet dağıtmış olacağız. Projeyle amacımız 15 yaş üzeri çocuklarda yeterli fiziksel aktivite yapılma oranlarını yüzde 62'lere çıkarmaktır."

İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı da öğrencileri bisikletle buluşturanlara teşekkür etti.

Konuşmanın ardından Vali Yardımcısı Alan ve beraberindeki protokol üyeleri, öğrencilere bisikletlerini dağıttı.

Törene, Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, Malatya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Hilmi Ataseven, İl Sağlık Müdürü Nail Umay, Yeşilyurt Milli Eğitim Müdürü Cemal Kalay da katıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×