Türkiye ile KKTC arasında turizm alanında işbirliği

- Kültür ve Turizm Bakanı Avcı ile KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Ataoğlu, Türkiye ile KKTC arasında "Turizm İşbirliği Eylem Planı’nı imzaladı - Bakan Avcı: "Eylem planının iki ülke arasında turizm alanında var olan ilişkileri daha da ileriye götüreceğine inanıyorum" - Ataoğlu: "Türkiye’nin Kıbrıs Türk halkının her zaman yanında olduğundan hiç şüphe duymadık"

Türkiye ile KKTC arasında turizm alanında işbirliği
22 Haziran 2016 Çarşamba 18:46

LEFKOŞA (AA) - Türkiye ile KKTC arasında "Turizm İşbirliği Eylem Planı" imzalandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı arasında turizmle ilgili planlama, tanıtma, teknik destek, eğitim ve diğer konularda işbirliğinin geliştirilmesi hedefiyle eylem planı imzalandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu'nun imza attığı eylem planında, Kültür ve Turizm Bakanlığının dış ülkelerde çalıştığı halkla ilişkiler şirketlerinden KKTC’nin de aynı şartlarda hizmet alması için çalışma başlatılması ve turizm fuarlarında teknik destek verilmesi de öngörülüyor.

Planda ayrıca Türkiye'nin KKTC'ye İngiltere ve Körfez ülkelerinden Azerbaycan ve İran pazarlarına yönelik tanıtım çalışmalarına teknik destek sunulacağı belirtiliyor.

Ülkesel fiziki plan ve özel turizm bölgelerinin oluşturulması ve tarihi ve kültürel mirasın korunması için yapılacak çalışmalara teknik destek verileceği belirtilen eylem planında, eğitim alanında da teknik destekler öngörülüyor.

Bakan Avcı, imza töreninin ardından yaptığı konuşmada, eylem planının iki ülke arasında turizm alanında var olan ilişkileri daha da ileriye götüreceğine inandığını söyledi.

Türkiye ile Kuzey Kıbrıs’ın iyi bir turizm potansiyeli olduğunu ifade eden Avcı, gerek Türkiye'nin gerekse KKTC’nin bu potansiyeli bugüne kadar hak ettiği ölçekte değerlendirebildiği söylenemeyeceğini vurguladı.

Bakan Avcı, ülkelerin tanıtımı konusunda yapılacak çok iş bulunduğunu belirterek, “Hem Türkiye hem de KKTC’nin kültürel ve doğal zenginliklerini dünyaya tanıtmak için yapılacak çok iş var. Bunu birlikte daha iyi yapabiliriz.” diye konuştu.

Avcı ayrıca yurt dışında yaşayan Türklere ve Kıbrıslılar'a, Ramazan Bayramı'nı KKTC ve Türkiye’de geçirme çağrısında da bulundu.

- "Türkiye’nin Kıbrıs Türk halkının her zaman yanında"

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da Eylem Planı altında Türkiye’de 10 ilde, ardından Almanya ve İngiltere’de tanıtım festivali düzenleneceğini, Türkiye’deki festivallerin sadece turizm tanıtım festivali olarak düzenlenmeyeceğini, yüksek öğretimden üretime ve kültüre kadar pek çok sektörde tanıtım fırsatı yakalanacağını söyledi.

Görüşmelerinde Avcı’nın, Bursa ve Eskişehir’den Ercan’a uçuşlar başlatılacağını söylediğine dikkati çeken Ataoğlu, "Türkiye’nin Kıbrıs Türk halkının her zaman yanında olduğundan hiç şüphe duymadık." diye konuştu.

Bakan Avcı daha sonra Lefkoşa'daki Selimiye Cami ve Lokmacı bölgesini ziyaret etti.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×