Türki̇ye i̇le Gürci̇stan arasında kültürel i̇ş bi̇rli̇ği̇ anlaşması

- Kültür ve Turizm Bakanı Avcı: - "UNESCO Dünya Miras Komitesi 40. Oturumu, Türkiye ile Gürcistan arasındaki dostluğun ileri noktalara taşınmasına vesile oldu. İlk fırsatta Gürcistan'a gideceğim. O ziyaretim sırasında da kültürel iş birliği anlaşmamızı imzalamış olacağız"

Türki̇ye i̇le Gürci̇stan arasında kültürel i̇ş bi̇rli̇ği̇ anlaşması
12 Temmuz 2016 Salı 13:30

İSTANBUL (AA) - Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, UNESCO Dünya Miras Komitesi 40. Oturumunun Türkiye ile Gürcistan arasındaki dostluğun ileri noktalara taşınmasına vesile olduğunu belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, Bakan Avcı, İstanbul'da devam eden UNESCO Dünya Miras Komitesi 40. Oturumu için Türkiye'de bulunan Gürcistan Kültür ve Anıtları Koruma Bakanı Mikhail Giorgadze ile görüştü.

Avcı, daha sonra Gürcistan televizyonuna yaptığı açıklamada, görüşmenin verimli geçtiğini belirtti.

İki ülkede var olan tarihi eserlerin, ortak kültürün simgelerinin daha iyi korunması için neler yapılabileceği konusunda görüş birliği içinde olduklarını ifade eden Avcı, şöyle devam etti:

"Aynı zamanda İstanbul’da yapılmakta olan 40. Dünya Miras Komitesinde Gürcistan ve Türkiye ile ilgili kararlarda ortak hareket etmek konusunda iş birliği konusunda anlayış birliğine vardık. Çok güzel bir görüşme oldu. Hem Sayın Bakana hem heyetine çok teşekkür ediyorum. İnşallah Türkiye ile Gürcistan arasındaki kültürel münasebetler daha da artarak devam edecek. Çünkü biz çok yakın ve iç içe geçmiş kültürlerin ülkesiyiz."

Bakan Avcı, mevcut dostluğun daha ileri noktalara taşınması için UNESCO Dünya Miras Komitesi 40. Oturumunun çok uygun adımların atılmasına vesile olduğunu ve ilk fırsatta Gürcistan'a gideceğini vurguladı.

Ziyarette iki ülke arasında yapılacak faaliyetler konusunda görüşeceklerini aktaran Avcı, "Muhtemelen o ziyaretim sırasında da kültürel iş birliği anlaşmamızı imzalamış olacağız. Bugün bu kültürel iş birliği anlaşmasının ayrıntıları üzerinde de gayet güzel bir görüşmemiz oldu." değerlendirmesinde bulundu.
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×