Türkiye darbe girişimine karşı ayakta

Yurdun dört bir yanında meydanları dolduran vatandaşlar, FETÖ üyesi bir grup asker tarafından yapılan darbe girişimine tepkilerini sürdürdü

Türkiye darbe girişimine karşı ayakta

Yurt genelinde vatandaşlar, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi bir grup asker tarafından yapılan darbe girişimine tepki göstermek için Türk bayraklarıyla meydanları doldurdu.
FETÖ/PDY mensubu askerlerin darbe girişiminin hemen ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Milletime çağrı yapıyorum, meydanlara gelin, meydanlarda bunlara en güzel cevabı verelim. Bu darbe girişiminin başarılı olacağına inanmıyorum. Tarih boyunca darbecilerin hiçbiri başarılı olamamıştır." çağrısı üzerine Edirne'den Hakkari'ye kadar yurdun dört bir tarafında meydanlara çıkan vatandaşlar, cumartesi, pazar ve pazartesi, salı, çarşamba olduğu gibi, perşembe günü de akşam saatlerinden itibaren alanlara akın etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına uyan kadın-erkek, genç-yaşlı binlerce vatandaş, cuma gününden bu yana geceden sabaha terk etmedikleri meydanlarda demokrasi ve milli iradeye attıkları sloganlar ve hazırladıkları pankartlarla da sahip çıkıyor.
- İstanbul'da muhtarlardan destek
İstanbul Muhtarları Dayanışma Derneği, Taksim Meydanı'ndaki demokrasi nöbetine katılarak FETÖ darbe girişimini protesto etti.
İstanbul Valisi Vasip Şahin, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve İstanbul Muhtarları Dayanışma Derneği üyesi muhtarların yanı sıra çok sayıda vatandaş, Taksim Anıtı önünden yürüyerek, darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden şehitlerin isimlerinin yazılı olduğu platforma geçti.
Taksim Meydanı'ndaki platformda hayatını kaybeden şehitler anıldı, platforma karanfiller bırakıldı. Şehitler için bir dakika saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.
FETÖ'nün darbe girişimi, İstanbul'un değişik noktalarında vatandaşlar tarafından protesto edildi.
Taksim Meydanı'nı akşam saatlerinden itibaren dolduran vatandaşlar, darbe girişimine tepkilerini dile getirdi.
- Yüz binlerce kişi, Boğaziçi Köprüsü'nde
İstanbul'da yüz binlerce kişi, Boğaziçi Köprüsü'nde yürüyerek darbe girişimini protesto etti.
Milli İrade Platformu'nca düzenlenen "Darbeye Karşı Boğaziçi Köprüsündeyiz" yürüyüşü için vatandaşlar, Üsküdar Altunizade'de toplandı.
Yüz binlerce kişi, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Darbecilere idam", Recep Tayyip Erdoğan'ı yedirmeyeceğiz", "İşte ordu, işte komutan" sloganları eşliğinde Boğaziçi Köprüsü'ne yürüdü. Vatandaşlar, Türk bayrakları ve meşaleler taşıdı. Yürüyüş nedeniyle köprü, araç trafiğine kapandı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan, AK Parti İl Başkanı Selim Temurci, belediye başkanları, sanatçıların da yer aldığı yürüyüşte, yatsı ezanından sonra Kur'an-ı Kerim, ardından da İstiklal Marşı okundu.

- Sosyal medyadaki iddialar
Sosyal medyadaki çeşitli iddialar üzerine vatandaşlar, Bolu, Düzce, Kocaeli, Tekirdağ, İzmir, Malatya ve Kırklareli'nde askeri birliklerin önünde toplandı. Söz konusu alanlara polis ekiplerince kamyonlar ve iş makineleri çekildi.
Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesindeki 3. Zırhlı Tugay Komutanlığı önünde polis ekipleri, herhangi bir olumsuzluğa karşı önlem aldı. Kırklareli'nde polis, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı önünde tedbir amaçlı beklemeye başladı.
İzmir Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığı önünde de tedbir amaçlı iş makineleri konuşlandırıldı. Çevik kuvvet ekipleri de TOMA'larla önlem aldı.
Bolu'da da vatandaşlar, iddialar üzerine valilik önüne akın etti. Polis ekipleri de valilik binasının girişlerine iş makineleri ve kamyonları konuşlandırdı.
Kocaeli Kandıra 1. Motorlu Piyade Tugay Komutan Yardımcılığı ve Garnizon Komutanlığı önüne iş makineleri çekildi. Gölcük ilçesindeki Donanma Komutanlığı girişine de iş makineleri çekilerek barikat kuruldu.
Düzce'de kamu kuruluşları ve kent merkezinin girişlerine iş makineleri yerleştirildi. İtfaiye ekipleri de kritik noktalarda bekletiliyor.
Malatya'da 2. Ordu Komutanlığı önü ve bağlı yollar ise darbe girişiminin ilk gününden itibaren iş makineleriyle kapalı tutuluyor. Altay Kışlası önüne de giriş ve çıkışların kapatılması için iş makineleri çekildi.
- Yabancı öğrencilerden destek
Türkiye'de eğitim gören yabancı ülke vatandaşları da FETÖ'nün darbe girişimini protesto etti.
Aralarında Kazakistan, Kırgızistan, Gana, Kosova, Pakistan, Somali, Azerbaycan, Sierra Leone, Kamerun, Yemen, Etiyopya, Tanzanya ve Burkina Faso gibi ülkelerden öğrencilerin bulunduğu grup, Ankara'da Kızılay Meydanı'nda devam eden demokrasi nöbetine destek verdi.
Bursa'nın İnegöl ilçesinde FETÖ darbe girişimine tepki göstermek amacıyla çiftçiler yaklaşık 300 traktörle konvoy oluşturdu.
- Van
Van'da 70 sivil toplum örgütünün temsilcileri ve vatandaşlar, dev Türk bayraklarıyla gerçekleştirdikleri yürüyüşle FETÖ'nün darbe girişimini protesto etti.
Kurtuluş Parkı'ndaki "120 Vanlı Kahraman Çocuk Anıtı" önünde toplanan 70 sivil toplum kuruluşu temsilcisinin de aralarında bulunduğu binlerce kişi, 150 metre uzunluğundaki dev bayrakla, "Recep Tayyip Erdoğan", "Darbeye karşı omuz omuza", "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", ''Darbeye hayır" ve ''Vanlılar burada darbeciler nerede'' şeklindeki sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti.
Adana'da çok sayıda sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu "Adana Milli İradeye Saygı Platformu"nca düzenlenen "Demokrasi ve Milli İradeye Saygı Mitingi" devam ediyor.
Samsun'da toplanan çok sayıda vatandaş, FETÖ'nün askeri darbe girişimine karşı ''demokrasi nöbeti''ni sürdürüyor.
Eskişehir Vilayet Meydanı'nda toplanan vatandaşlar, saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşı'nı okudu. Türk bayraklarıyla FETÖ'nün darbe girişimini lanetleyen vatandaşlar, şehit olanlar için Kur'an-ı Kerim okuyup dua etti.
- Davullu tepki
Kahramanmaraş'ı işgale gelen Fransız askerlerini karşılamak için Ermenilerce davul çaldırılmak istenen davulcu Abdal Halil Ağa'nın torunları, şimdi de darbe girişimine karşı, kent meydanında davul çalarak tepkisini gösteriyor.
Hatay'da vatandaşlar, FETÖ'nün darbe girişimini protesto etmek için meydanları doldurdu.
Antakya DSİ Parkı'nda bir araya gelen vatandaşlar, "demokrasi nöbetini" sürdürüyor. Türk bayrakları taşıyan vatandaşlar, ''Şehitler ölmez, vatan bölünmez'', ''Hainlere karşı omuz omuza'' sloganları attı.
- Konya'da Suriyeliler gül dağıttı
Konya'da yaşayan Suriyeli sığınmacılar, Mevlana Meydanı'nda 7 gündür devam eden "demokrasi nöbeti"ne katılarak, halka gül dağıttı. Türkiye ve Suriye bayrağı taşıyan Suriyeliler, meydanda bulunan halk ile sloganlara eşlik etti.
Erzurumlu çiftçiler, darbe girişiminin ardından demokrasi nöbetini sürdüren vatandaşlara destek vermek için traktörleriyle kent merkezinde dolaştı.
Mahalle muhtarları aracılığıyla bir araya gelen çiftçiler, tarladaki mahsullerini toplamayı bırakıp, "demokrasi nöbetine" traktörleriyle katıldı. Türk bayraklarıyla donattıkları traktörlerinin üzerinde bayraklar sallayan çiftçiler, korna çalarak saatlerce şehir merkezini gezdi.
Nevşehir’de Türk Telekom binası önünde toplanan çok sayıda vatandaş, sloganlarla FETÖ'nün darbe girişimini protesto etti.
Suriye'nin Lazkiye kırsalındaki Bayırbucak Türkmenleri, Nevşehir'e gelerek "demokrasi nöbeti"ne katıldı.
Kırklareli'ndeki yabancı öğrenciler, FETÖ darbe girişimini protesto etti.
Gençlik ve Spor Bakanlığının yürüttüğü Damla Projesi kapsamında Kırklareli’ne gelen 9 ülkeden 30 öğrenci, Vilayet Meydanı’daki ‘‘demokrasi nöbeti’’ne katıldı.
Şanlıurfa'da da Büyükşehir Belediyesince Rabia Meydanı'nda düzenlenen "Seccadeni al, gel" etkinliğinde bir araya gelen vatandaşlar, FETÖ'nün darbe girişimine tepki olarak namaz kıldı.
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, Türkiye Muhtarlar Derneği Gaziantep Şubesi üyesi 400 muhtar ve protokoldekiler, halkı selamladı.
Kayseri'de HAK-İŞ'e bağlı sendikalara üye yaklaşık 10 bin işçi, FETÖ'nün darbe girişimini protesto etti.
Yozgat'ta 150 derneğin yöneticileri ve üyeleri, FETÖ'nün darbe girişimine tepki göstermek için yürüyüş düzenledi.
Trabzon'da "demokrasi nöbeti"ni Meydan Parkında sürdüren bir grup vatandaşın iki ağaca astığı ''Başkomutanımız, sivil askerlerin son emre kadar meydanlardan çekilmeyecek'' yazılı pankartı dikkat çekiyor. Her akşam AK Parti İl Başkanlığı önünde toplanan halk, ''İdam geri gelsin'' sloganıyla imza kampanyası da başlattı.

Bilecik, Bitlis, Yalova, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Sivas, Kırıkkale, Antalya, Kırşehir, Balıkesir ve Muğla'nın da aralarında bulunduğu birçok ilde de FETÖ'nün darbe girişimi protesto edilerek, "demokrasi nöbetleri" sürdürüldü.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×