Türkiye darbe girişimine karşı ayakta

- Trabzon Valisi Yavuz: - "İlimiz genelinde konuya ilişkin herhangi bir sorun asla ve asla meydana gelmemiştir. Gerek polis teşkilatımız gerek jandama teşkilatımız bu konuyla ilgili tam manasıyla emir komuta zinciri içerisinde görevinin başında yer almaktadır."

Türkiye darbe girişimine karşı ayakta

TRABZON (AA) - Trabzon Valisi Yücel Yavuz, "İlimiz genelinde konuya ilişkin herhangi bir sorun asla ve asla meydana gelmemiştir. Gerek polis teşkilatımız gerek jandarma teşkilatımız bu konuyla ilgili tam manasıyla emir komuta zinciri içerisinde görevinin başında yer almaktadır." dedi.

Yavuz, valilik binasında düzenlediği basın toplantısında, akşam saat 10:00 sularında başlayan ve ülke genelinde halkın duyarlılığını ortaya koymasına vesile olan, bir hukuk dışı, demokrasiye ve ülkenin huzuruna yönelik bir girişim meydana geldiğini bildirdi.

Bu yönüyle tüm Türkiye genelinde olduğu gibi, Trabzon'da da başta kendisi olmak üzere devlet yönetiminde bulunan bütün kamu, kurum ve kuruluşlarıyla, sivil toplum kuruluşları ve bütün ilgili kişi ya da kuruluşların tam manasıyla teyakkuz durumuna geçtiğini vurgulayan Yavuz, "İlimiz genelinde konuya ilişkin herhangi bir sorun asla ve asla meydana gelmemiştir. Gerek polis teşkilatımız gerek jandarma teşkilatımız bu konuyla ilgili tam manasıyla emir komuta zinciri içerisinde görevinin başında yer almaktadır." ifadesini kullandı.

Yavuz, Trabzon'da bulunan diğer silahlı kuvvetler unsurlarıyla ilgili de herhangi bir sorun bulunmadığını belirterek, şöyle konuştu:

"Bu yönüyle kamuoyumuzun, Trabzon halkımızın rahat ve huzurlu olmasını, özellikle valilileri olarak rica ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın, devlet başkanımızın, vatandaşımızın, halkımızın, demokrasimize ve ülkemize sahip çıkma anlamındaki duyuruları, davetleri ve talimatları Trabzon'da tam karşılığını bulmuştur ve şu anda ilçelerimiz de dahil Trabzon ayaktadır. Bütün meydanlar, bütün alanlar, tam manasıyla vatandaşlarımızın devletine bayrağına vatanına, ezanına ve kutsal değerlerine sahip çıktığının en güzel göstergesi olarak şu anda Trabzon ayaktadır.

Bütün kamu kurumları bu manada tekrar söylüyorum, devlet hiyerarşisi, emir komuta zinciri içerisinde, Trabzon'umuzda tam bir birlik ve beraberlik içerisindedir." diyen Yavuz, "Adli mercilerimiz, savcılığımız başta olmak üzere ağır ceza mahkememiz ve bu manada bütün adli teşkilatımız da şu anda yine görevi başında gelişmeleri titizlikle takip etmektedir."

Yavuz, bu konuyla ilgili hukuk dışı, asla kabul edilemeyecek türde bu girişim, devletin gücü, milletin iradesi ve vesayetiyle kesinlikle başarıya ulaşamayacağını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Ve şu an itibariyle de kontrol altına alındığını, aldığımız bilgiler itibariyle değerlendiriyoruz. Bu yönüyle herhangi bir şekilde buna karışan, bizzat içinde yer alan, destekleyen her kim olursa olsun devletimizin gücü, milletimizin iradesi ve veraseti karşısında hak ettiği sonuca katlanacaktır. Bunu da açıkça deklare ediyoruz. Tekraren söylüyorum, Trabzon ilimiz dahilinde ilçelerimiz de dahil olmak üzere hiç bir sorunumuz yoktur. Vatandaşımızın duyarlılığı hat safhadadır."

Yavuz, devletinin ve milli manevi değerlerinin demokrasisinin yanında olduğunu Trabzon insanının bir defa daha gecenin bu saatinde açıkça ortaya koyduğuna dikkati çekti. Yavuz, "Bu vesileyle kendilerine çok teşekkür ediyoruz, devlet olarak devlet yetkilileri olarak imtihan budur. İmtihanı biz millet olarak geçeceğiz. Bu tür demokrasi düşmanlığı milletimizin, memleketimizin vatanımızın değerlerine varlığına ve kutsal değerlerine ve bu tür vatanımızın birlik ve beraberliğine bu tür girişimler tarih boyunca olduğu gibi hüsrana uğrayacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Yavuz, millete Trabzon genelinde gösterdiği duyarlılığa da ayrıca teşekkür ederek "Bu vesileyle Trabzon'umuzun dışarıda olan hemşehrileri açısından herhangi bir sorunu olmadığını, her şeyi kontrol altında olduğunu da bir defa daha açıklamak ve deklare etmek istiyorum. Gurbetteki hemşehrilerimiz de Trabzon açısından endişe etmesinler, rahat olsunlar." dedi.

Ayrıca Karadeniz bölgesi olarak tüm il valileriyle temas halinde olduklarını aktaran Yavuz, "Jandarma, alay komutanlarımız emniyet müdürlerimiz temas halindeyiz. Değerli başsavcım ve adli mercilerin üst mercileriyle temas halindeyiz. Genel olarak bölgemizde de hiç bir sorunumuz olmadığını şu an anitibariyle değerlendirmiş ve anlamış bulunuyoruz." ifadesini kullandı.

Yavuz, bir gazetecinin sokağa çıkma yasağı ilan edilmesiyle ilgili sorusuna, "Asla böyle bir şey söz konusu değildir. Vatandaşlarımız sokakta şu anda. Trabzon sokakta biliyorsunuz." cevabını verdi.

Bir başka gazetecinin Boztepe Tugay Komutanının basın toplantısında neden yer almadığı sorusuna ise Yavuz, "Bu konuyla ilgili değerlendirme ve temaslarımız devam ediyor." dedi.

Yavuz, bir başka gazetecinin sokağa çıkma yasağıyla ilgili soruyu tekrarlaması üzerine, şunları ifade etti:

"Şu an itibariyle böyle bir şey söz konusu değil, ben Trabzon valisi olarak devletin en yetkili kişisiyim. Öyle bir durum olmuş olsa önce benim haberim olur böyle bir durum yok. Sayın Cumhurbaşkanımız vatandaşımızı, halkımızı, demokrasiye ve ülkemize sahip çıkmaya davet ettiler. Anında bizim aziz milletimiz buna reaksiyon gösterdi ve şu anda duyuyorsunuz Trabzon ayakta. Türkiye ayakta, 78 milyon ayakta, yok böyle bir şey. Buna müsade etmeyecek bu millet. Bu girişim anında karşılıksız kalacaktır. Bundan da ülkemizin sağ duyusu ve değerlerine sahip çıkışı anlamında milletimiz tekrar verasetini ortaya koymuştur. Bütün dünya da bunu izliyor, Türk milleti artık bu tür anlamsız, bu tür saçma sapan girişimlere fırsat vermeyeceğini açık ve net bir şekilde ortaya koymuştur."

Başka bir gazetecinin siyasi görüşleri farkı olan insanların da sokaklarda olmasıyla ilgili sorusunu ise şöyle yanıtladı:

"Şu anda meclisimiz olağan üstü toplanmıştır. Bütün muhalefet liderleri gördüğüm kadarıyla bu konuda duyarlılıklarını ortaya koyuyorlar. Ülkemiz, milletimiz tarih boyunca olduğu gibi bu konuda da verasetini ve dirayetini ortaya koymuştur. Artık bunlara tahammül edilmeyecektir. Vatan hainleri hak ettikleri en ağır sonuca katlanacaktır. 7'den 70'e vatandaşımızın da buna destek verdiğini ortaya koymuştur. Bu da bir vesileyle tarihe not düşecektir. Demokrasimizin geldiği yerde vatandaşımızın demokrasiye olan inancının göstergesi olan bu olan numune olarak tarihe kaydolmuştur bu yönüyle de. Trabzon'umuz, bölgemiz, ülkemiz rahat olsun. Devletimiz bütün organlarıyla işinin başındadır. Bu çapulculara, bu kendini bilmezlere asla ve asla fırsat verilmeyecektir. Takdire şayan bir tavır içerisindedir şu anda."

Basın toplantısına adli ve askeri yetkililer katıldı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×