TÜRKEN Vakfı'ndan New York'ta iftar programı

- TÜRKEN Vakfı ABD'nin New York kentinde bir iftar programı düzenledi

TÜRKEN Vakfı'ndan New York'ta iftar programı
12 Haziran 2016 Pazar 11:05

NEW YORK (AA) - ABD'deki Türk öğrencilere barınma ve burs imkanı sağlayan TÜRKEN Vakfı New York'ta bir iftar programı düzenledi.

Ensar Vakfı ile TÜRGEV'in öncülüğünde kurularak ABD'deki öğrencilere hizmet veren TÜRKEN Vakfı tarafından New York'un Staten Island ilçesindeki Miraj Akademi'de düzenlenen iftar programının bu yıl 3'ncüsü gerçekleştirildi.

New York Başkonsolos Yardımcısı Reyhan Özgür'ün katılımcılar arasında bulunduğu iftar, TÜRKEN Vakfı Başkanı Behram Turan ve Miraj Akademi kurucusu Zulkarneyn Vardar'ın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. İftara, ABD'de eğitim gören ve TÜRKEN Vakfı yurtlarında kalan öğrenciler ile birlikte bölgedeki Müslüman toplumu üyeleri ve davetliler katıldı.

İftar yemeğinden önce bir konuşma yapan New York Başkonsolos Yardımcısı Özgür, TÜRKEN Vakfı yöneticilerine, ABD'deki Türk gençlerine kendi kültürlerine ve ulusal değerlerine bağlı kalmaları konusunda verdikleri eğitim ve gösterdikleri çabadan dolayı teşekkür etti.

Anadolu Ajansı (AA) muhabirine vakıf faaliyetlerini değerlendiren TÜRKEN Vakfı Başkanı Turan da öğrencilere yurt hizmetleri verdiklerini ve ağırlıklı olarak New York ve Bostan'da verilen bu hizmetleri ileriye dönük olarak ABD'nin tümüne yaymayı plandıklarını belirtti. New York'taki projelerinden birinin yeni yapılan yurt inşaatı olduğunu bildiren Turan, bu inşaat tamamlandığı zaman, yüze yakın öğrenciyi barındırabileceklerini söyledi.

New York ve civarında şuanda yaklaşık 10 evde barınma hizmeti verildiğini belirten Turan, buralarda üniversite, master ve doktora öğrencilerinin yanısıra dil kurusu için ABD'ye gelen öğrencilerinde kaldığını ifade etti.

Turan, haftalık programlarda verdikleri dil kursları ve eğitimlerle öğrencilerin kendi kültürlerine bağlı kalarak ABD'deki çalışmalarına devam etmelerini amaçladıklarını ifade etti.

İftarın verildiği Miraj Akademi, Staten İsland'taki Arnavutluk İslam Merkezi içerisinde, 1999'da Zulkarneyn Vardar'ın öncülüğünde kuruldu.

2012'de liseden ilk mezunlarını veren okulun öğrencilerinin yerleştikleri okullar arasında, Columbia Üniversitesi, New York Üniversitesi, Rutgers Üniversitesi, Penn State gibi üniversiteler ilk sıralarda bulunuyor.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×