TÜRKEN Vakfı, New York'ta öğrenci yurdu açacak

- Ensar Vakfı Başkanı Dilberoğlu: "Manhattan'da 200 kişilik bir yurt inşa edilecek" - Fetullahçı terör örgütü, doktor, avukat, siyasetçi, akademisyen, basın mensubu kisvesi altında yetişmiş elemanları ile terör faaliyetlerinde bulunuyor ve bunları ayırt edemiyoruz. İçimize sızmışlar. Biz de yetişmiş elemanın ne kadar önemli olduğunu gösteren bu hadiseyle birlikte yetişmiş eleman noktasında Türkiye'mizin ihtiyaç duyduğu, terörle mücadele kapsamında maddi manevi bütün birikimlerimizi seferber ediyoruz"

TÜRKEN Vakfı, New York'ta öğrenci yurdu açacak
23 Eylül 2016 Cuma 11:10

NEW YORK (AA) - Ensar Vakfı Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu, Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) ve Ensar Vakfı tarafından 2014'te ABD'de kurulan Türken Vakfının New York'taTürk öğrenciler için 200 kişilik yurt açacağını söyledi.

Dilberoğlu, vakfın Amerika'daki çalışmalarını AA muhabirine değerlendirdi.

Eğitimin çok önem verdikleri bir husus olduğunu ve vakfın eğitim odaklı çalıştığını belirten Dilberoğlu, Türkiye'den ve diğer ülkelerden çok fazla öğrencinin Amerika'ya eğitim için geldiğini, bu öğrencilerin ihtiyaçlarına uzak kalamayacaklarını, buradaki öğrencilerin barınma ve güvenli bir ortamda eğitim faaliyetleri ile ilgili inisiyatif almak istediklerini ve bu nedenle Türkiye'deki TÜRGEV ve Ensar vakıfları olarak 2014'te ABD'de Türken Vakfını kurduklarını söyledi.

Kuruluşundan bugüne çok önemli mesafeler kaydettiklerini ve önemli işlere imza attıklarını belirten Dilberoğlu, "Manhattan'da 200 kişilik bir yurt inşa edilecek." dedi.

Dilberoğlu, yetişmiş insan gücüne Türkiye'nin çok fazla ihtiyaç duyduğuna dikkati çekerek, doktor, mühendis, basın mensubu gibi ihtiyaç olan her alanda Türkiye'den gelen öğrencilere kucak açmak istediklerini belirtti.

ABD'nin diğer eyaletlerinde de çok sayıda Türk öğrencinin olduğunu ve buralarda da ev ve yurt faaliyetleri gibi çalışmalarda bulunacaklarını söyleyen Dilberoğlu, Türkiye'nin ve dünyanın ihtiyaç duyduğu nitelikli öğrencilerin yetişmesi için destek verdiklerini kaydetti.

Dilberoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"DAEŞ, PKK, DHKP-C gibi terör örgütlerinin birçoğunu çıplak gözle ayırt edebiliyorsunuz, Irak'ta Suriye'de araziye çıktığınızda anlayabiliyorsunuz ancak Fetullahçı terör örgütü, doktor, avukat, siyasetçi, akademisyen, basın mensubu kisvesi altında yetişmiş elemanları ile terör faaliyetlerinde bulunuyor ve bunları ayırt edemiyoruz. İçimize sızmışlar. Biz de yetişmiş elemanın ne kadar önemli olduğunu gösteren bu hadiseyle birlikte yetişmiş eleman noktasında Türkiye'mizin ihtiyaç duyduğu, terörle mücadele kapsamında maddi manevi bütün birikimlerimizi seferber ediyoruz."

Türken Vakfı Başkanı Behram Turan ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın vakfın çalışmaları ile gurur duyduğunu kendilerine söylediğini aktardı.

Öğrencilere Boston, New York, Chicago ve Washington DC'de hizmet vermeye devam edeceklerini belirten Turan, buradaki Türk öğrencilere sahip çıkılması gerektiğini vurguladı.

Manhattan'da yapılacak yurdun temelinin 2017'nin atılacağını ve 21 katlı bir bina olacağını anlatan Turan, burada öğrencilere yönelik sosyal faaliyetler de düzenleceğini söyledi.

Amerika'nın her yerine yayılarak Türk öğrencilere hizmet vermeyi amaçladıklarını kaydeden Turan, bunun büyük bir proje olduğunu ve buna hazırlandıklarını ifade etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×