Türk tasarımı "insansız araca" ABD'den ödül

- ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gürsu ve ekibinin, tarım arazilerinde mahsul toplama, yük taşıma, sulama, ilaçlama gibi görevler için tasarladığı "Eco Barrow" isimli insansız araç, ABD'deki uluslararası tasarım yarışmasında ödül aldı - Elektrik motoruyla çalışan ve kumanda ile yönetebilen paletli sistem, çok işlevli platform sayesinde tarım faaliyetlerinde otomatizasyon sağlıyor - Yrd. Doç. Dr. Gürsu: - "Ekibimiz gösterdiği performans sonucunda yarışmanın 'ödüllü şirketler' sıralamasında Amerika merkezli iki şirketin ardından 3. sırada yer aldı"

Türk tasarımı
14 Temmuz 2016 Perşembe 11:31

ANKARA (AA) - SELMA KASAP - ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Gürsu ve ekibinin, tarım arazilerinde mahsul toplama, yük taşıma, sulama, ilaçlama gibi görevler için tasarladığı "Eco Barrow" isimli insansız araç, ABD'deki uluslararası tasarım yarışmasında ödül aldı.

Yrd. Doç. Dr. Gürsu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2007'den itibaren düzenlenen "International Design Awards" isimli uluslararası tasarım yarışmasının mimari, iç mekan, ürün tasarımı ve moda alanlarında en yenilikçi uygulamaları ödüllendirmeyi amaçladığını ifade etti.

Yarışmanın dereceye giren tasarımlar için bir akreditasyon niteliği taşıdığına işaret eden Gürsu, ödüllü tasarımların da New York ve Los Angeles'ta gerçekleştirilecek ödül töreninde sergileneceğini söyledi.

Bu yılki "International Design Awards 2015" yarışmasında ekip olarak 5 ödül aldıklarını bildiren Gürsu, ayrıca ekibinin gösterdiği performans sonucunda yarışmanın "ödüllü şirketler" sıralamasında Amerika merkezli iki şirketin ardından 3. sırada yer aldığını aktardı.

Ödüle layık görülen tasarımlar arasında "Eco Barrow" isimli insansız tarım aracı platformunun bulunduğuna dikkati çeken Gürsu, tasarımın "alternatif enerjili ulaşım araçları" kategorisinde gümüş ödüle layık görüldüğünü belirtti.

Gürsu, tasarıma ilişkin şu bilgileri verdi:

"Elektrik enerjisiyle çalışan tasarım, tarım, yapı ve savunma gibi çeşitli sektörler için özelleşebilecek bir araç çözümü öneriyor. Tarım arazilerinde kullanılmak üzere geliştirilen insansız araç, yük taşıma, sulama, ilaçlama, kazı ve vinç gibi çeşitli görevler için modüler yapıda bir platform sunuyor. Elektrik motoruyla çalışan paletli sistem, önceden tanımlanmış bir patikada yol alabiliyor veya kumanda ile yönetilebiliyor. Çok işlevli platform sayesinde büyük araçların giremediği bölgelerde mahsul toplama ve tarım faaliyetlerinde otomatizasyon sağlanabilecek."

- Ödül alan diğer tasarımlar

Hakan Gürsu, yarışmada temiz su kaynaklarına erişim imkanı olmayan kırsal bölgeler için hazırladıkları "Parabosol" isimli tasarımlarının da "sürdürülebilir tasarım" kategorisinde bronz ödül aldığını dile getiren bu tasarımın daha önce de merkezi Avusturya'da bulunan Energy Globe Vakfı tarafından "Türkiye Ulusal Ödülü"ne layık görüldüğünü söyledi.

Afet sonrası alanlarda ve mülteci kamplarında kullanılmak üzere tasarladıkları "Tentative Acil Durum Çadırı"nın ise "sosyal sorumluluk" kategorisinde altın, "kırsal sürdürülebilir yaşam" kategorisinde de gümüş ödüle layık görüldüğünü aktaran Gürsu, görüntülü konuşma ve telekonferans özellikleri sağlayan "Leapvox Videotelefon" adını verdikleri tasarımın ise "elektronik ürünler" kategorisinde gümüş ödüle layık görüldüğünü kaydetti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×