Türk milletvekillerinin Ürdün ziyareti

- Milletvekilleri, Ürdünlü muhataplarına FETÖ'nün darbe girişimi ve sonrasındaki gelişmelere ilişkin bilgi verdi

Türk milletvekillerinin Ürdün ziyareti

AMMAN (AA) - FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimi ve sonrasındaki gelişmelerle ilgili bilgi vermek üzere Ürdün'e gelen AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, AK Parti Hatay Milletvekili Fevzi Şanverdi, CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu ve HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan temaslarını sürdürüyor.

Milletvekilleri Ercoşkun, Şanverdi ve Tan ile Türkiye'nin Amman Büyükelçisi Sedat Önal, başkent Amman'da bulunan Ortadoğu Araştırmalar Merkezi'nin (MESC) "Türkiye dış politikasının değişimleri ve bölgedeki krizlere yansıması" başlığı altında düzenlediği panele katıldı.

Milletvekilleri, katılımcılara FETÖ'nün darbe girişiminin Türkiye'yi zayıflatmayacağını, Rusya'nın Türkiye'nin birinci ticari ortağı olduğunu ve aralarındaki ilişkilerin Suriye krizi nedeniyle etkilenmesine rağmen düzelmeye başladığını vurguladı.

Ali Ercoşkun, panelde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın otelden 15 dakika geç çıkması halinde ele geçirilmiş olacağına dikkati çekerek, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Türkiye'ye yapması beklenen ziyaretinde darbe girişiminin ele alınacağını söyledi.

Rusya ile yapılan anlaşmanın Batı'ya alternatif olmadığını belirten Ercoşkun, Rusya'nın Türkiye'nin ticari ortağı olduğunu, Esed ile ilgili tutumlarının değişmediğini, ancak Suriye krizi konusunda gelecek 6 ay içerisinde farklı tutumları olacağını ifade etti.

Ürdünlü eski Büyükelçi Halid Ubeydat, gruptaki Türk milletvekillerin her birinin "Dışişleri Bakanı" konumunda olduğunu söyledi.

Çarşamba günü Ürdün'e gelen milletvekillerinin bugün basın toplantısı düzenlemeleri, cumartesi ise ülkeden ayrılması bekleniyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×