Türk milletvekillerinin Ürdün ziyareti

- Milletvekilleri, Ürdünlü muhataplarına FETÖ'nün darbe girişimi ve sonrasındaki gelişmelere ilişkin bilgi verdi

Türk milletvekillerinin Ürdün ziyareti

AMMAN (AA) - Türkiye’den bir grup milletvekili, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasındaki gelişmelerle ilgili bilgi vermek için Ürdün'e gelen AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, Hatay Milletvekili Fevzi Şanverdi, HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ve CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, temaslarını sürdürüyor.

Milletvekilleri Ercoşkun, Şanverdi ve Tan, Türkiye’nin Amman Büyükelçisi Sedat Önal'ın da katılımıyla, Türkiye-Ürdün Parlamentolar Arası Dostluk Grubu ve Dışişleri Komisyonları üyeleri ile bir araya geldi.

Görüşmelerde milletvekilleri, Ürdünlü muhataplarına, FETÖ'nün darbe girişimi ve sonrasındaki gelişmelere ilişkin bilgi verdi.

CHP Mersin Milletvekili Kuyucuoğlu ise sağlık nedenleri dolayısıyla görüşmeye katılamadı.

AK Parti Milletvekili Ercoşkun, konuşmasında, ziyaretlerinin amacının, Türkiye’de yaşanan son gelişmelere ışık tutmak olduğunu kaydetti.

Bazı konularda ortak vizyona sahip olmaları bakımından bölgede meydana gelen gelişmelerin Türkiye ve Ürdün için önem arz ettiğini belirten Ercoşkun, iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirmek için büyük çaba harcadıklarını vurguladı.

HDP Milletvekili Tan da Ürdün’de Türk halkı adına bulunduklarını dile getirerek, muhalefette yer alan bir parti olarak "Kürt meselesi" konusunda AK Parti’den farklı görüşe sahip olduklarını ancak muhalif olmak ile devletin çıkarlarını savunmak arasında fark olduğuna işaret etti.

Görüşlerin demokratik ölçüler çerçevesinde eleştirilmesi gerektiğine değinen Tan, rejim ve hükümet değişikliğinin darbe yoluyla yapılamayacağını dile getirdi.

Tan, bazı tarafların Sünniler ve Şiiler ile ılımlı ve radikal Müslümanlar arasında mezhepsel çatışma çıkarmak istediğini ifade etti.

Ürdün dışişleri komisyonlarından Filistin Komisyonu Başkanı Nayif el-Kadi de Türkiye ile Ürdün arasındaki ilişkilerin tarihi olduğunu belirterek, başta Filistin olmak üzere bölgedeki meselelere yönelik ortak ilginin kendilerini birleştirdiğini ifade etti.

Komisyon Üyesi Muhammed el-Halayika ise darbe girişiminin başarısız olmasından dolayı Türk heyetini kutlayarak, darbenin başarılı olması durumunda kaosun bölgeyi sarmış olacağını kaydetti.

Halayika, Türkiye’nin demokratik ve ekonomik başarısının bazılarını rahatsız ettiğini de sözlerine ekledi.

Dün Ürdün’e ulaşan milletvekillerinin, Ürdünlü yetkililerle görüşmeler yaptıktan sonra cumartesi ülkeden ayrılması bekleniyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×