Türk askeri helikopterinin Dedeağaç'a inmesi

- FETÖ'nün darbe girişimi sonrası Yunanistan'a kaçan 8 askerin avukatı Marinaki: - "Askerler, hem ülkeye resmi belgesiz giriş yapmak hem de Türkiye ve Yunanistan arasındaki dostane ilişkileri bozmak suçlamalarıyla karşılaşacaklar"

Türk askeri helikopterinin Dedeağaç'a inmesi

ATİNA (AA) - FETÖ'nün darbe girişimi sonrası helikopterle Yunanistan'a kaçan 8 askerin savunmasını yapan avukat Lia Marinaki, askerlerin hem ülkeye resmi belgesiz giriş yapmak hem de Türkiye ve Yunanistan arasındaki dostane ilişkileri bozmak suçlamalarıyla karşılaşacaklarını söyledi.

Marinaki, AA muhabirine yaptığı açıklamada, askerlerin durumu ve hukuki süreçlere ilişkin bilgi verdi.

Askerlerin şu anda polis tarafından gözaltında tutulduğunu belirten Marinaki, "Bugün savcılığa sevk edilecekler. Ardından ise mahkeme süreci başlayacak. Askerler, hem ülkeye resmi belgesiz giriş yapmak hem de Türkiye ve Yunanistan arasındaki dostane ilişkileri bozmak suçlamalarıyla karşılaşacaklar." şeklinde konuştu.

Marinaki, mahkeme sürecine paralel olarak, askerlerin siyasi sığınma taleplerinin de iltica kurumu ve ilgili bakanlık tarafından inceleneceğini anlatarak, sığınma taleplerinin reddedilmesi halinde temyize gitme hakları olduğunu kaydetti.

- "Türkiye'de idam cezası olmadığını bilmiyordum"

Sürecin hızlandırılabileceğini aktaran Marinaki, "Normal şartlarda süreç bir yılı bulabilir. Türkiye'ye dönmek istemedikleri kesin. İdam edilmekten korkuyorlar." ifadelerini kullandı.

FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Sikorsky tipi askeri helikopterle Yunanistan'ın Dedeağaç Havalimanı'na iniş yapan 8 asker, rütbelerini sökerek siyasi sığınma talebinde bulunmuştu.


Etiketler; #yunanistan
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×