"Turizmde zihniyet dönüşümünü destekliyoruz"

- AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Szombati: - "TUYUP projesiyle bir zihniyet dönüşümünü teşvik ediyoruz. Ucuz ve vasıfsız iş gücünden, kalifiye çalışanların olduğu bir iş gücüne geçişi destekliyoruz" - "Sektörün durgunluk zamanlarında düşük maliyetlere ve düşük kalitede iş gücüne güvenenler değil, daha kalifiye iş gücü ve daha yenilikçi iş yönetimi için yatırım yapanlar başarılı olacaktır"

02 Haziran 2016 Perşembe 16:33

ANKARA (AA) - AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Bela Szombati, Turizm Sektöründe İşverenlerin ve Çalışanların Uyum Yeteneklerinin Artırılması Projesi (TUYUP) ile zihniyet dönüşümünü teşvik ettiklerini belirterek, "Ucuz ve vasıfsız iş gücünden, kalifiye çalışanların olduğu bir iş gücüne geçişi destekliyoruz." dedi.

Szombati, Ankara'da bir otelde düzenlenen, Türkiye ile AB'nin ortaklaşa yürüttüğü TUYUP'un kapanış konferansında, projenin turizm sektörünün gelişimine katkılarını anlattı.

Turizmin gelişmesi için sadece güçlü altyapıya değil, açık görüşlü ve dinamik iş gücünün varlığına da ihtiyaç duyulduğunu bildiren Szombati, "TUYUP ile birlikte bir zihniyet dönüşümünü teşvik ediyoruz. Ucuz ve vasıfsız iş gücünden, kalifiye çalışanların olduğu bir iş gücüne geçişi destekliyoruz." diye konuştu.

Türkiye'deki turizm sektörünün önemine değinen Szombati, iş gücüne yapılan yatırımların, jeopolitik risklerin fazla ve sektörün her an küçülme tehlikesi altında olduğu yerlerde daha da önem taşıdığını kaydetti.

Sektörün durgunluk zamanlarında düşük maliyetlere ve düşük kalitede iş gücüne güvenenlerin başarılı olamayacağını vurgulayan Szombati, "Daha kalifiye iş gücü ve daha yenilikçi iş yönetimi için yatırım yapanlar başarılı olacaktır." ifadelerini kullandı.

Turizmin, AB ile Türk vatandaşlarını yakınlaştırdığını belirten Szombati, taraflar arasında yürütülen vize serbestisi sürecinin başarıyla tamamlanması halinde turizmin daha da gelişeceğine dikkati çekti.

Türkiye'de iş gücü piyasasına katılan Suriyeli sığınmacıların etkisine değinen Szombati, kalifiye eleman yetiştirmeye yönelik yatırımlarla bunun olumsuz etkilerinin önlenebileceğini söyledi.

Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği Tarım Müsteşarı Philipp zu Erbach-Fürstenau ise projenin Türkiye'deki turizm sektörünü destekleyeceğini vurgulayarak, "Umarım ileriki zamanlarda daha fazla insan Türkiye'nin güzelliğine ve misafirperverliğine şahit olacaktır." dedi.

Proje sayesinde turizm sektöründe yaklaşık 4 bin 500 işveren ve çalışanın eğitildiğini dile getiren Fürstenau, projenin Türkiye'nin farklı bölgelerinde gerçekleştirilerek, eğitim ağı ve kapasitesinin artırılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Öte yandan, turizm sektöründe eğitimin kalitesini ve çevre duyarlılığını güçlendirmeyi hedefleyen TUYUP için şimdiye kadar 7,5 milyon avro bütçe ayrıldığı bildirildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×