Turbo PureTech ikinci kez "Yılın Motoru" seçildi

Turbo PureTech ikinci kez
03 Haziran 2016 Cuma 17:16

İSTANBUL (AA) - PSA Grubu'nun üç silindirli Turbo PureTech benzinli motoru 2’inci defa "Yılın Motoru" seçildi.

PSA Grubu açıklamasına göre, bu yıl 18’incisi düzenlenen "Uluslararası Yılın Motoru" ödüllerinin 1,0-1,4 litre kategorisinde PSA Grubu’nun 1,2 litrelik üç silindirli Turbo PureTech motoru "2016 Yılın Motoru-2016 Engine of the Year" ödülüne layık görüldü.

Geçen yıl da aynı ödülü alan 1,2 litrelik Turbo PureTech motor böylece başarısını bir kez daha perçinlemiş oldu. Fransa’nın kuzeyindeki Douvrin kentinde bulunan Française de Mécanique fabrikasında üretilen motordan 2014 yılından bu yana yaklaşık 370 bin adet üretilirken, PSA Grubu Tremery Fabrikası’na ek yatırım yaparak üretim kapasitesini arttıracak ve 2018 yılına kadar 670 bin adetlik bir üretime imza atacak.

PSA Grubu, en iyi hacim küçültme örneklerinden biri olan 1,2 litrelik üç silindirli Turbo PureTech motoru 2014 yılında üretim programına dahil etmişti.


- PureTech karbondioksit emisyon değerini düşürüyor


Yerini aldığı dört silindirli motor ile kıyaslandığında yakıt tüketimini ve karbondioksit (CO2) emisyon değerini yüzde 18 oranında azaltan üç silindirli Turbo PureTech benzinli motor bünyesinde 120 adet patent barındırıyor. Ödüllü motor aynı zamanda iki adet yakıt tüketimi rekorunun da sahibi. 2014 yılında manuel şanzımanlı bir araçla rekor kıran motor bu yıl Çin’de otomatik şanzımanlı bir modelde 100 km’de ortalama 2,93 litre yakıt tüketip, tek bir depo ile 1878 kilometre menzile ulaşarak ikinci kez rekor kırmış oldu.

Hacim sınıfının en verimli motoru olarak öne çıkan motor 130 HP güç ve 230 Nm tork kullanıma sunuyor ve grubun B ve C segmenti araçlarında kullanılıyor. İlk olarak Mart 2014’te Citroen C4 Picasso ve Peugeot 308 modellerinde lanse edilen PureTech motor 23 Mayıs 2016 tarihinde tanıtılan yeni Peugeot 3008 de dahil 60 kadar modelde kullanılıyor.

Açıklamada verilen bilgilere göre, ödül töreninde konuşan PSA Grubu Motor, Aktarma Organları ve Şasiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Christian Chapelle, "Aynı ödülü iki yıl üst üste alarak motorumuzun başarısını bir kez daha perçinlemiş oluyoruz. Bu sadece motorumuzun başarısı olmakla kalmıyor, aynı zamanda mühendislerimizin karbon ayak izini düşürmeye yönelik motorları optimize etme çabalarının başarısını da gözler önüne seriyor." değerlendirmesini yaptı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×