Tunus'ta yeni hükümet görevi devraldı

Tunus'ta yeni hükümet görevi devraldı
29 Ağustos 2016 Pazartesi 19:22

TUNUS (AA) - Tunus’ta Yusuf Şahid başkanlığındaki yeni kabine, hükümet değişikliği töreniyle göreve başladı.

Hükümetin devir teslim töreninde eski başbakan Habib es-Sıyd yeni başbakan Şahid'e desteğini ifade etti.

Tunus’un Kartaca kentinde gerçekleşen devir teslim töreninde konuşan Sıyd, "Yeni hükümetin 2019’da yapılması beklenen seçime kadar görev yapmasını temenni ediyorum. Ülkemiz hükümetlerin sürekli değişmesini artık kaldırmıyor." dedi.

Devlet teşkilatlarındaki yolsuzluğa karşı mücadele çağrısı yapan Sıyd, taraflardan yeni hükümeti desteklemelerini istedi.

Başbakan Şahid de konuşmasında, demokrasinin ilerlediğini ifade ederek, demokrasinin devrimin amacı olduğunu ancak ekonomi canlanmadan ve sosyal durum iyileşmeden devrimin hedeflerinin yerine getirilmiş olmayacağına dikkati çekti.

Nida Tunus Partisi'nden Şahid'in kurduğu Ulusal Birlik Hükümeti, 27 Ağustos’ta parlamentodan güvenoyu almıştı.

14 Ocak 2011 devriminden bu yana Tunus’taki 8’inci hükümeti kuran 41 yaşındaki Şahid, en genç başbakan olarak ülke tarihindeki yerini aldı.

- Yusuf Şahid kimdir?

Başkent Tunus'ta 18 Eylül 1975'te dünyaya gelen Şahid (41) doktorasını ziraat bilimleri alanında Fransa'da tamamladı. İsmini, Nida Tunus Partisi'nin bölünmesine engel olan 13'ler komitesinin başarılı çalışmaları sırasında duyurdu. Selefi Sıyd'in kabinesinde Yerel İşler Bakanlığı yaptı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×