Tunus İnsan Hakları Savunma Derneği Başkanı Musa:

- "İnsan hakları konusunda kazanımlar var, ancak bunlar hala tehdit altında"

Tunus İnsan Hakları Savunma Derneği Başkanı Musa:
28 Eylül 2016 Çarşamba 16:37

TUNUS (AA) - Tunus İnsan Hakları Savunma Derneği (LTDH) Başkanı Abdussettar bin Musa, insan hakları alanında Tunus'ta geçmişten bugüne ilerleme kaydedildiğini, ancak kazanımların hala tehdit altında olduğunu söyledi.

LTDH tarafından hazırlanan iki yıllık insan hakları raporu, başkent Tunus'ta düzenlenen basın toplantısında kamuoyuyla paylaşıldı.

Toplantıda konuşan Musa, Tunus'ta Ocak 2013 ile Ocak 2015 arasında 400'den fazla insan hakları ihlali tespit edildiğini söyledi.

Tunus'un insan haklarında önceki yıllara göre ilerleme kaydettiğini, en önemlisinin düşünce hürriyetinin sağlanması olduğunu vurgulayan Musa, "İnsan hakları konusunda kazanımlar var, ancak bunlar hala tehdit altında." dedi.

LTDH Başkanı, cezaevlerinde işkencenin yoğun olarak devam ettiğine dikkati çekerken, "Elbette geçmişe göre iyileşmeler var. En azından programlı bir işkence artık kalmadı. Güvenlik güçlerinde eskiden kalan bir işkence kültürü varlığını sürdürüyor. Güvenlik ve yargı sistemlerinin ıslah edilmesi gerekir." diye konuştu.

Dernek olarak insan haklarına aykırı yasaların kaldırılması konusunda yoğun çalışma yürüttüklerini dile getiren Musa, barışçıl gösterilere müdahale edilmemesi çağrısında bulundu.

"Bir ülkede sosyal ve ekonomik gelişme olmadan demokratik geçişin sağlanması mümkün değildir" diyen Musa, bu bağlamda birçok insan hakları ihlalinin önlenmesinin ekonomik ve toplumsal alandaki düzelmelere bağlı olduğunu vurguladı.

Tunus'ta 1977'de kurulan LTDH, Afrika ve Arap dünyasında bu alanda faaliyet gösteren ilk sivil toplum kuruluşları arasında yer alıyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×