Trabzon halkı dün geceyi meydanda geçirdi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu, "Bu geçmişin bıraktığı mirasa nasıl sahip çıkıldığının gösterildiği, dünyaya verilen bir derstir" dedi

Trabzon halkı dün geceyi meydanda geçirdi
28 Temmuz 2016 Perşembe 03:34

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, "Bu sadece bu coğrafyaya değil, bu, bütün dünyaya bir demokrasi dersidir. Bu, bize yüksekten bakan dünyanın batılı ülkelerine demokrasiye nasıl sahip çıkılır, seçtiğin insana nasıl sahip çıkılır, geleceğine nasıl sahip çıkılır, yarınına nasıl sahip çıkılır, geçmişin bıraktığı mirasa nasıl sahip çıkılırın gösterildiği, dünyaya verilen bir derstir'' dedi.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından Trabzon'da Meydan Parkı Atatürk Alanı'nda devam eden demokrasi nöbetine destek veren Bakan Soylu, halkı selamladı.
Katılımcılara hitap eden Soylu, Trabzon'da ve 81 ilde ortaya koyulan mücadelenin, Türkiye'nin hürriyetini ve özgürlüğünü engellemeye çalışanlara karşı büyük bir ders olduğunu söyledi.
Soylu, şöyle konuştu:

''Onlar dediler ki 'biz F16'ları uçururuz, tanklarla beraber bu milleti ürkütürüz, insanları korkuturuz, eğer helikopterlerin üzerinden ateş açarsak milleti sokağa çıkarmayız'' ama onlar bu milleti tanımıyorlar. Yedi düvele karşı istiklalini ve özgürlüğünü kazanmış bu aziz milleti tanımıyorlar. Onlar dediler ki 'Durdurmadık, tüylü hilelerle bile geçemedik, engelleyemedik bu milletin yükselmesini, erteleyemedik. Şimdi hain bir planla bunu sağlayabiliriz' dediler ama yanıldılar. Onlar tankların önüne yatacak, onlar sadece ve sadece silahlara, F16'lara karşı imanına sığınan bu aziz milleti tanımadılar.''

Soylu, herkese teşekkür ederek, ''Allah sizden razı olsun. Bir an bile yeise kapılmadınız. Bir an üzüntüye kapılmadınız, bir an geri adım atmadınız ve bir an şu nazlı ay yıldızlı bayrakların o sizle beraber olan o gönül ilişkisini bozmadan onunla dimdik ayakta durdunuz.'' ifadelerini kullandı.
Halkın, bu meydanlarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 'Dik dur eğilme, bu millet seninle' dediğini belirten Soylu, şunları kaydetti:

''Şimdi siz bir şey yaptınız. Merak etme dediniz, biz eğilmiyoruz, dik duruyoruz, bu milletin geleceğiyle birlikteyiz. Allah sizden razı olsun. Herkese çok teşekkür ediyoruz. Tüm siyasi partilere, bütün sivil toplum örgütlerine. Bu milletin hassasiyetini, hissiyatını, demokrasiyi ve bu milletin geleceğini kendi gönlünde taşıyan herkese minnettarız. Bu sadece bu coğrafyaya değil, bu bütün dünyaya bir demokrasi dersidir. Bu, bize yüksekten bakan dünyanın batılı ülkelerine demokrasiye nasıl sahip çıkılır, seçtiğin insana nasıl sahip çıkılır, geleceğine nasıl sahip çıkılır, yarınına nasıl sahip çıkılır, geçmişin bıraktığı mirasa nasıl sahip çıkılırın gösterildiği, dünyaya verilen bir derstir. Bu, sandıktan çıkana nasıl sahip çıkılır, Türkiye'nin 14 yıldır aldığı mesafeye nasıl sahip çıkılır bunun bir dersidir.''

BÜYÜK BİR CESARET

Milletin büyük bir cesaret gösterdiğini vurgulayan Soylu, ''Onların bir hesabı varsa Allah'ın da bir hesabı var ve galip olan Allah olmuştur.'' dedi.

Aziz mücadelenin bir tek kahramanı olduğunu işaret eden Soylu, ''Oda bu aziz millettir. Lideriyle beraber. Ülkeler kolay liderler bulmazlar. Bugün dünyayı hep beraber görüyoruz. Bir liderin biri gidiyor biri geliyor. Beceremiyorlar, yapamıyorlar, yönetemiyorlar ama bu millet 14 yıldır bir liderin peşinde. Bunu bütün siyasi partilere söylüyorum. Bu meseleyi siyasi mesele olmaktan ayırıp, bir millet etrafında toplayan herkese minnettar olarak söylüyorum, bu Türkiye'nin, vatanımızın, etrafımızdaki coğrafyanın ve şefkat elimizi bütün dünyada bekleyen mağdur ve mazlum milletlerin belkide en önemli fırsatlarından bir tanesidir.'' diye konuştu.

Demokrasi nöbetine devam edileceğini de vurgulayan Soylu, ''Bu can bu bedende olduğu müddetçe ne Recep Tayyip Erdoğan'ı veririz ne demokrasiden vazgeçeriz ne hürriyetten ne özgürlükten ne ay yıldızlı bayrağımızdan ne de Allah'u Ekber diyen ezanımızdan vazgeçeriz.'' dedi.

Demokrasi nöbeti, çeşitli şiir dinletileri ile devam etti.

Demokrasi nöbetine, Trabzon Valisi Yücel Yavuz, AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, AK Parti İl Başkanı Haydar Revi, gazeteci-yazar Sadık Albayrak ile Vasfi Yılmaz da katıldı.

Öte yandan, idamın geri gelmesi için başlatılan imza kampanyasına vatandaşların ilgi gösterdiği, meydandan geçen araçların da kalabalığa korna çalarak destek verdiği görüldü.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×