Tırnak yiyen çocukların alerji riski daha az

Tırnak yiyen çocukların alerji riski daha az
12 Temmuz 2016 Salı 12:37

ANKARA (AA) - Yeni Zelanda'da yapılan bir çalışma, başparmağını emen ve tırnaklarını yiyen çocuklarda alerji gelişme riskinin daha az olduğunu ortaya koydu.

Sonuçları Pediatrics dergisinde yayımlanan çalışmada, başparmağını emen ve tırnaklarını yiyen çocukların daha fazla mikroba maruz kaldığı, dolayısıyla bağışıklık sistemlerinin kuvvetlendiği belirtildi.

Yeni Zelanda'da, yaşları 5 ila 32 olan bin kişi üzerinde yapılan araştırmada, parmak emmenin ve tırnak yemenin, kişileri bazı alerji türlerine karşı koruduğu ancak bu alışkanlıkların, astım veya saman nezlesi üzerinde bir etkisi olmadığı bildirildi.

Parmak emme ve tırnak yeme alışkanlığı 5, 7, 9 ve 11 yaşındaki çocuklarda değerlendirilip kayda alınırken, alerji testleri 13 ila 32 yaş aralığında yapıldı.

Sıklıkla parmak emen veya tırnak yiyen çocukların üçte birinin 13 yaşına geldiklerinde alerjiye yakalanma olasılığının azaldığı gözlemlendi.

Bu çocuklarda toza, evcil hayvana karşı alerji gelişme ihtimalinin, parmak emme ve tırnak yeme alışkanlığı olmayan çocuklara kıyasla üçte bir oranında düştüğü kaydedildi.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×