TİM Başkanı Büyükekşi:

- "Merkez Bankası 50 baz puanlık indirim yaptı. Bu indirimlerle birlikte piyasalarda ciddi bir likidite artışı sağlanmış olacak"

TİM Başkanı Büyükekşi:
06 Eylül 2016 Salı 14:55

İSTANBUL (AA) - Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, zorunlu karşılık oranlarında 50 baz puanlık indirim yapılmasına ilişkin yaptığı açıklamada Merkez Bankasının almış olduğu kararın yatırımlarda artış ve paralelinde ihracata olumlu etki yapacağını söyledi.

TİM'den yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Büyükekşi, 9 Ağustos'ta zorunlu karşılık oranlarında 50 baz puanlık indirim yapıldığını, bugün de ilave bir 50 baz puanlık indirim yapıldığını kaydetti.

Büyükekşi, "Bu indirimlerle birlikte piyasalarda ciddi bir likidite artışı sağlanmış olacak. Bu likidite artışının kredi maliyetlerinde düşüşe yol açacağını öngörüyoruz. Dolayısıyla Merkez Bankasının almış olduğu bu karar yatırımlarda artış ve paralelinde ihracata olumlu etki yapacaktır." ifadelerini kullandı.

Son dönemde Merkez Bankasının aldığı kararların ülkemizde yatırım ortamının iyileşmesi ve ihracatın gelişmesi için önemli katkılar sunduğunu belirten Büyükekşi, şunlara vurgu yaptı:

"Merkez Bankası mart ayından itibaren faiz koridorunun üst bandında kayda değer indirimler gerçekleştirdi. Son dönemde piyasaları rahatlatıcı bu adımları, zorunlu karşılık oranlarını indirerek desteklemiş oldu. Faiz indirim kararları ne derece önemli ise, zorunlu karşılıkların düşürülmesinin de aynı derece önemli olduğuna inanıyoruz. Önümüzdeki dönemde zorunlu karşılıklarda düşüşün devam etmesi en büyük temennimiz. Birkaç puan daha indirim yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Merkez Bankasının bankalara attığı bu pası bankalar da yatırımcılara ve ihracatçılara yansıtmalı. Bu sayede ülke olarak yatırımların ve ihracatın önü daha da açılmış olacaktır."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×