TİM 23. Olağan Genel Kurulu

- Cumhurbaşkanı Erdoğan: (3) - "Bizim AB ile Avrupa ülkeleriyle herhangi bir meselemiz aslında yok. Ülkemiz kökenli veya vatandaşımız statüsündeki 5 milyona yakın kardeşimizin yaşadığı bir coğrafyaya husumet beslememiz, onu kendimizden ayrı görmemiz mümkün değildir. Biz coğrafya olarak nasıl Avrupa'nın bir parçasıysak, Avrupa'yı da kendimizin ayrılmaz bir parçası olarak görüyoruz" - "Bizim istediğimiz sadece Türkiye'ye karşı adaletli davranılması, çifte standart uygulanmaması, herkes için hangi kurallar geçerliyse bizim için de aynısının geçerli olmasıdır. Biz bunu bekliyoruz. Kendi özel şartlarımızı ileri sürerek, pozitif ayrımcılık dahi istemiyoruz. Sadece adaletli ve ilkesel bir yaklaşım talep ediyoruz. AB müktesebatında ne varsa onu istiyoruz ama AB müktesebatının içindekileri sen kalk bazı ülkelere farklı uygula, Türkiye'ye gel farklı uygula. Olmaz böyle şey. Daha açıkçası biz riyakarlık yapılmasını özellikle istemiyoruz" - "Karşımıza Ermenileri sürmeyin, terör örgütlerini sürmeyin, STK görünümlü operasyon birimlerinizi, medya görünümlü propaganda makinelerinizi sürmeyin. Yani siyasi, ekonomik ve medyatik bel altı vuruşlar yapmayın. Bakınız biz, bu kadar açık, şeffaf, net konuşuyoruz. Öyle de davranıyoruz. Siz de öyle yapın. Doğduğum büyüdüğüm yer Kasımpaşa'da dedikleri gibi; delikanlı olun, ciğerimi yiyin. Bizim anlayışımız budur"

TİM 23. Olağan Genel Kurulu

İSTANBUL (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) ile Avrupa ülkeleriyle herhangi bir meselelerinin aslında olmadığını belirterek, "Ülkemiz kökenli veya vatandaşımız statüsündeki 5 milyona yakın kardeşimizin yaşadığı bir coğrafyaya husumet beslememiz, onu kendimizden ayrı görmemiz mümkün değildir. Biz coğrafya olarak nasıl Avrupa'nın bir parçasıysak, Avrupa'yı da kendimizin ayrılmaz bir parçası olarak görüyoruz." dedi.

Erdoğan, TİM 23. Olağan Genel Kurulu ve İhracat Şampiyonları ödül törenindeki konuşmasında, çocukluğunda "Hem keser hem bağırır" diye bir bilmece olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bunların ki de aynı hesap. Hem Türkiye'ye karşı her türlü haksızlığı, adaletsizliği, çifte standardı sergiliyorlar hem de bizi töhmet altında bırakmaya çalışıyorlar. Türkiye'den kendilerini rahatlatacak çok ciddi taleplerde bulunanların bunun karşılığında külfet paylaşımı bir yana bize yeni külfetler yüklemeye çalışmalarından artık usandık. Kardeşlerim yok öyle yağma. Önümüzdeki takvim ortada. Ya bu meseleyi adaletli bir çözüme kavuşturacağız ya da biz kendi yolumuzu kendimiz tayin edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Güneydoğu Anadolu'daki operasyonlarla Suriye meselesinin gidişatıyla ilgili konuşacakları ve soracakları olduğunu, Gümrük Birliği'nin yenilenmesi, AB, Amerika Birleşik Devletleri Serbest Ticaret Anlaşması meselesinin bulunduğunu dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

"Nereden çıktı bu üçlü mesele. Biz Gümrük Birliği'nde sizinle beraberiz. Şimdi kalkıyorsun Amerika Birleşik Devletleriyle iş tutuyorsun. Peki Türkiye nerede? Koy bir kenara. Böyle adalet olur mu? Böyle anlaşma olur mu? Biz dürüstlük istiyoruz. Anlaşma dürüstlüğü gerektirir. Gündemimizdeki öncelikli meseleyi çözelim ki sıra bunlara gelsin. Buradan şu hususu tüm samimiyetimle ifade etmek istiyorum: Bizim AB ile Avrupa ülkeleriyle herhangi bir meselemiz aslında yok. Ülkemiz kökenli veya vatandaşımız statüsündeki 5 milyona yakın kardeşimizin yaşadığı bir coğrafyaya husumet beslememiz, onu kendimizden ayrı görmemiz mümkün değildir. Biz coğrafya olarak nasıl Avrupa'nın bir parçasıysak, Avrupa'yı da kendimizin ayrılmaz bir parçası olarak görüyoruz."

- "Pozitif ayrımcılık dahi istemiyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Orta Avrupa ve Balkanlarla olan derin bağlar da buna eklendiğinde Avrupa'dan da kıtanın ekonomik ve siyasi birliği olan AB'den de vazgeçilmesinin söz konusu olamayacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bizim istediğimiz sadece Türkiye'ye karşı adaletli davranılması, çifte standart uygulanmaması, herkes için hangi kurallar geçerliyse bizim için de aynısının geçerli olmasıdır. Biz bunu bekliyoruz. Kendi özel şartlarımızı ileri sürerek, pozitif ayrımcılık dahi istemiyoruz. Sadece adaletli ve ilkesel bir yaklaşım talep ediyoruz. AB müktesebatında ne varsa onu istiyoruz ama AB müktesebatının içindekileri sen kalk bazı ülkelere farklı uygula, Türkiye'ye gel farklı uygula. Olmaz böyle şey. Daha açıkçası biz riyakarlık yapılmasını özellikle istemiyoruz. Karşımıza Ermenileri sürmeyin, terör örgütlerini sürmeyin, STK görünümlü operasyon birimlerinizi, medya görünümlü propaganda makinelerinizi sürmeyin. Yani siyasi, ekonomik ve medyatik bel altı vuruşlar yapmayın. Bakınız biz, bu kadar açık, şeffaf, net konuşuyoruz. Öyle de davranıyoruz. Siz de öyle yapın. Doğduğum büyüdüğüm yer Kasımpaşa'da dedikleri gibi; delikanlı olun, ciğerimi yiyin. Bizim anlayışımız budur."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu tür meselelerin kendileri için elbette çok önemli olduğunu, devletin tüm birimlerinin konuyu yakından takip ettiğini, gereken girişimlerin yapıldığını söyledi.

"Şahsen ne olduğu kadar, nasıl olduğu kadar, niçin olduğu olduğu konusuna da yoğunlaşmamız gerektiğini düşünüyorum. Sebebini çözdüğümüz zaman diğer sorunların cevapları çok daha anlamlı hale gelecektir." diyen Erdoğan, yaşanılan her hadisenin arkasından 2023 hedefleri konusundaki kararlılığa yaptıkları vurgunun, özellikle sebeplere verdikleri cevap olduğunu kaydetti.

- "Bu sıkıntılı dönemi geride bırakıyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 13 yılda kat edilen mesafenin kendileri için asıl hamlelerin alt yapısı mahiyetinde olduğunu dile getirerek, demokraside, hak ve özgürlüklerde, alt yapıda, ekonomide, temel hizmet alanlarında Türkiye'nin, Cumhuriyet tarihinin tamamında yapılanların katbekat üzerinde yatırımlara kavuştuğunu dile getirdi.

Son 3 yıldır yaşanılanlar sebebiyle 2014 yılı büyüme hızında bir yavaşlama olduysa da bu sıkıntının geride bırakılacağını ifade eden Erdoğan, ilgili bakanlara, kalan 6 ayın 2017'nin önemli bir sıçrama dönemi olarak ilan edilmesini söylediğini anlattı.

Erdoğan, 2017'nin çok önemli bir ivme yılı olmasını isteyerek, "Bunu başarabilir miyiz biz? İşte şurada gördünüz. Başarırız." dedi.

Geçen yıl yaşanan 2 seçime ve terör olaylarına rağmen büyüme hızında yüzde 4 büyüme sağlandığını vurgulayan Erdoğan, bu yıl çıtanın daha da yükseğe çıkarılması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnanın, azmedin tekeden süt çıkartırsınız. Ben buna inanıyorum. Koşacağız. Dünyayı fellik fellik dolaşacağız. Her yere gireceğiz. Ben de Başbakanımız da bakanlarımız da hep beraber dolaşacağız. Dolaşacağız ki nasibimizi bulalım. Bunun için ihracatı ve turizmi süratle toparlamamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Rusya örneğinin ihracat pazarlarını esnek tutmanın gerektiğini gösterdiğini, aynı şekilde turizmde de benzer bir çeşitlendirmeye gitmek mecburiyetinde olunduğunu belirterek, Doğu Afrika ülkelerinde Türkiye'ye yönelik çok farklı bir muhabbet olduğunu söyledi.

Alt yapıda ve üst yapıda özellikle Türk girişimcilerini beklediklerini ifade eden Erdoğan, Eximbank'ın da çok daha farklı fonksiyonlarıyla devrede olacağını, yeni bazı çalışmaların içerisinde yer alacaklarını ve bu adımları atacaklarını anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki dönem kemiyet kadar keyfiyete de önem verecekleri bir dönem olacağını dile getirerek, bu bakımdan özellikle eğitimde ve kültürde kat edilmesi gereken mesafe bulunduğunu kaydetti.

- "Ağaçlarla uğraşırken ormanı asla gözden kaçırmayacağız"

Eğitim sistemindeki değer eksikliğinin derhal giderilmesi gerektiğine işaret eden Erdoğan, aynı şekilde kendi değerlerimize, kendi tarihimize uygun bir kültür üretiminin teşvik edilmesi ve yaygınlaştırılması gerektiğini anlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı forsunda temsil edilen sembollerden bir haber, İstanbul'un fethini zulüm olarak gören, Çanakkale'nin, Kut'ül Amare'nin, hatta Kurtuluş Savaşı'nın ruhunu kavrayamamış nesiller yetişmesine göz yumamayacaklarını kaydetti.

Ekonomide bir kısmını Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin de dile getirdiği öneri olarak sunduğu yapısal dönüşümlerin gerçekleştirilmesi mecburiyetinde olunduğunu belirterek, üretimle birlikte tasarımı, özellikle de yüksek teknolojiyi, istihdamı, nitelikli eleman yetiştirilmesini, projelerin gerektiğinde işbirliğinde ama asıl olarak kimseye ihtiyaç duymadan hayata geçirebilecek bir yapının hep birlikte inşa edilmesi gerektiğini vurguladı.

Erdoğan, "Ağaçlarla uğraşırken ormanı asla gözden kaçırmayacağız. Olayları mutlaka yakından takip edeceğiz. Ama asıl olgular üzerinde yoğunlaşacağız. Bunun için yeni anayasa çalışmalarına önem veriyoruz. Bunun için yönetim sistemimizi gözden geçirmemiz, başkanlık sistemi dahil daha etkin modelleri tartışmamız gerektiğini söylüyoruz. Bunun için ister paralel ihanet çetesi olsun, ister bölücü terör örgütü, tüm paralel devlet yapılarının üzerine kararlılıkla gidilmesi gerektiğini söylüyoruz." şeklinde konuştu.

(Sürecek)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×