TİKA'dan Sudanlı yetimler için istihdam projesi

- TİKA Darfur'daki yetimlere istihdam sağlanması amacıyla su tankı dağıttı

TİKA'dan Sudanlı yetimler için istihdam projesi
27 Haziran 2016 Pazartesi 20:05

ANKARA (AA) - Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Sudan’daki 40 yetim ailesine su tankı dağıttı.

TİKA’dan yapılan açıklamaya göre, Sudan’da Darfur Eyaletinin başkenti Nyala’da iç savaş ve diğer karışıklıklar nedeniyle mağdur durumda bulunan 40 yetim ailesine su tankı dağıtıldı.

Projeyle yetimlerin ailelerine her ay 100 avronun üzerinde ekonomik katkı sağlanması hedeflendiği belirtildi.

TİKA ve Tadamoun Derneği işbirliğinde yürütülen projenin dağıtım töreninde konuşan Güney Darfur Gençlik ve Spor Bakanı Muhammad İbrahim TİKA’ya teşekkürlerini bildirdi.

İbrahim, projeyle genç nüfusun ailelerine ekonomik katkı sağlamalarının yanında, yetimlerin topluma kazandırılmasında katkı sağlayacağını belirtti.

Törende konuşan, TİKA Hartum Program Koordinatörü Celalettin Güngenci, yetimlere iş imkanı sağlayacak bu projeyi gerçekleştirdikleri için mutlu olduklarını belirterek, Sudan’da insanların hayatına dokunan, kalıcı kalkınma yardımı projelerini hayata geçirmek için çalıştıklarını ifade etti.

Güney Darfur’da yaşanan su sıkıntısı nedeni ile yerleşim yerlerine uzak noktada bulunan su kuyularından temin edilen sular, su tankları ile elde taşınarak dağıtılıyor ve bu yolla gelir elde ediliyor. TİKA, bu uygulamanın daha sağlıklı ve hijyenik şekilde hayata geçirilmesi ve yetimlere iş imkanı sağlanması amacı ile yük hayvanları tarafından çekilen, daha fazla su taşıma kapasitesine sahip su tankları dağıtımı gerçekleştiriyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×