TGTV'nin bayramlaşma programı

- Cumhurbaşkanı Erdoğan: (3) - "Şimdi 28 belediye başkanı görevden alınmıştır. Bazıları 'Seçilmişler görevden nasıl alınır?' diyor. Bal gibi de alınır. Seçilmiş olmak size sınırsız devlet, millet aleyhinde tasarruf yetkisini vermez" - "Belediyecilik yapmak yerine örgütlere payandalık yapan, milletin imkanlarını, kamunun kendilerine verdiği yetkileri bu doğrultuda kullanan bu kişiler zaten gerçek anlamda belediye başkanı değildi" - "Seçimle iş başına gelmiş olmak hiç kimseye elindeki imkanları terör örgütlerine peşkeş çekme hakkı ve yetkisi vermez. Aynı iradenin hem PKK hem FETÖ için diğer belediyelerde, özellikle büyükşehir belediyelerinde de ortaya konmasının önünde hiçbir engel yoktur. Milletimizi 'Ya devlet başa ya kuzgun leşe' noktasına getirmeden bu adımların atılması şarttır" - "Demokrasi, milletin iradesidir, milletin yönetimidir. Eğer millet bunu (idam) istiyor, parlamento bu kararı veriyorsa, siz buna karşı çıkamazsınız. Kusura bakmayın, bunun kararını verecek olan Avrupa Birliği değildir, bunun kararını verecek olan Türkiye Cumhuriyeti'nin parlamentosudur, milletidir" - "Öncelikle FETÖ denilen terör örgütünü tüm unsurlarıyla bir daha milletimize ihanet edemeyecek hale getirmek mecburiyetindeyiz. Bu mücadeleyi tüm kurumlarımızla veriyoruz. Şu ana kadar önemli mesafe katettik, ama henüz katetmemiz gereken çok mesafe var"

TGTV'nin bayramlaşma programı

İSTANBUL (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28 belediye başkanının görevden alındığını hatırlatarak, "Bazıları 'Seçilmişler görevden nasıl alınır?' diyor. Bal gibi de alınır. Seçilmiş olmak size sınırsız devlet, millet aleyhinde tasarruf yetkisini vermez." dedi.

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı'nca (TGTV) Haliç Kongre Merkezi'nde "79 Milyon Bir Bayrak Altında" adıyla düzenlenen bayramlaşma programında konuşan Erdoğan, milletin idam talebinde bulunduğunu belirterek, dolayısıyla parlamentonun bunu gündemine alıp, değerlendirebileceğini, parlamento bununla ilgili kararı verdiği anda kimsenin buna karşı çıkma yetkisinin olmadığını belirtti.

Bazı Avrupalı liderlerin "Ama siz idamı savunuyorsunuz" dediğini hatırlatan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bakın dedim, siz bizim yaşadıklarımızı yaşamadınız. Demokrasi, milletin iradesidir, milletin yönetimidir. Eğer millet bunu istiyor, parlamento bu kararı veriyorsa, siz buna karşı çıkamazsınız. Kusura bakmayın, bunun kararını verecek olan Avrupa Birliği değildir, bunun kararını verecek olan Türkiye Cumhuriyeti'nin parlamentosudur, milletidir. Bugün dünyanın büyük bir çoğunluğunda, kahir ekseriyetinde bu var mı? Var. Sadece Kara Avrupası, dünyadaki bazı ülkeleri kendisine örnek göstererek bunu konuşuyor. Millet bir şeye karar vermişse ve onun vekilleri, parlamentosu da bu istikamette bir karar almışsa, bu karara sadece uyulur. O kadar."

- "Milletimiz bu imtihandan alnının akıyla çıkmıştır"

Milletin hiç bir zaman kendilerini yanıltmadığını dile getiren Erdoğan, "Yolda bırakmadınız. Unutmayın, elbette bizler zaferle değil, seferle mükellefiz. Şu anda bizler seferdeyiz, ama biliyoruz ki son 200 yıldır, sürekli acılar ve kayıplar yaşayan milletimizin zaferlere çok ihtiyacı var. Bunun için de seferlerimizi, mücadelelerimizi, zaferle taçlandırmak için çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz madden ve manen." dedi.

Türk milletinin yakın tarihteki en ciddi imtihanlarından birinin hiç şüphesiz, 15 Temmuz darbe girişimi olduğunu ifade eden Erdoğan, "Milletimiz bu imtihandan alnının akıyla çıkmıştır. Hep söylediğim gibi milletimiz, bu ihanet çetesi karşısında vazifesini 241 şehit ve 2 bin 194 gazi ile aynı hissiyatla sokakları, meydanları dolduran milyonlarca insanıyla o gece ziyadesiyle yerine getirmiştir." diye konuştu.

Bunları son G20 zirvesinde dünya liderleriyle konuştuklarını, hepsinin bir taraftan takdir ettiğini ama diğer taraftan da idamı konuştuğunu aktaran Erdoğan, "İdamı konuşanlar kimler? Daha çok Avrupa Birliği üyesi olan ülkeler. Dünyada kimsenin bu iş, bize teklifi olarak önümüze gelmedi. Niye? Çünkü, çoğu ülkelerinde hala idamı uyguluyorlar. 15 Temmuz'da ortaya konan tarihi direniş, gösterilen kahramanlık tüm dünyanın hayranlığını kazanmıştır. Takdir ediyorlar. Artık sıra bizdedir." dedi.

- "Millet bu oyunu bozmamızı istiyor"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ'yle mücadelede önemli mesafeler katedildiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugüne kadar girdiğimiz her mücadelede, o mücadelenin birer ibrarnamesi olan her seçimde desteğini yanımızda gördüğümüz milletimize zaten çok borcumuz var. Şimdi bu borçlara, can borcu başta olmak üzere çok daha ağır yeni borçlar eklendi. Darbe girişiminde yer alanlar elbette FETÖ terör örgütünün mensuplarıdır, fakat biliyoruz ki, oyun büyük. 15 Temmuz, bu oyunun nihayeti değil, sadece aşamasıdır. Sadece Türkiye'yi karıştırmıyorlar. Irak'ı karıştırdılar mı? Suriye'yi karıştırdılar mı? Karıştırdılar. Afganistan, Mısır, aynı şekilde Tunus, Libya. Hepsini karıştırıyorlar. Oynanan oyun İslam dünyasında, Müslüman ülkelerinde. Milletimiz bizden bu oyunu kökünden bozmamızı istiyor ve bekliyor.

Bunun için öncelikle FETÖ denilen terör örgütünü tüm unsurlarıyla bir daha milletimize ihanet edemeyecek hale getirmek mecburiyetindeyiz. Bu mücadeleyi tüm kurumlarımızla veriyoruz. Şu ana kadar önemli mesafe katettik, ama henüz katetmemiz gereken çok mesafe var."

- "İhanetin diğer tarafında bölücü terör örgütü var"

Erdoğan, Türkiye'ye yönelik ihanetin bir diğer tarafında da bölücü terör örgütü bulunduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"PKK ile FETÖ'nün, DEAŞ'ın bir farkı yok. Bunlar birbirinin aynıdır. Hepsi de bu ülkeye ve bu millete zarar verme misyonuyla hareket ediyor. FETÖ'nün 17-25 Aralık ihanetinin devamı, PKK'nın Güneydoğu'daki bazı ilçelerimizde başlattığı çukur eylemleri aynıdır. Bu eylemlerin devamı da 15 Temmuz'dur. PKK'nın güdümündeki bazı belediyeler çukur eylemlerinde ve terör örgütünün kanlı saldırılarında çok aktif görev üstlendiler. Seçildikleri ilin, ilçenin hizmetlerini yürütmesi gereken belediye imkanlarını terör örgütünün emrine veren başkanlar kamu görevinden ziyade örgütün uşaklığını yapmışlardır. Devlet hiç kimseye kendi aleyhinde faaliyet göstermesi için imkan sağlamak zorunda değildir. Adalet sistemi işte bu tür sapmaları tespit edip gereğini yapmakla mükelleftir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 28 belediye başkanının görevden alındığını hatırlatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Şimdi 28 belediye başkanı görevden alınmıştır. Bazıları 'Seçilmişler görevden nasıl alınır?' diyor. Bal gibi de alınır, bal gibi de alınır. Seçilmiş olmak size sınırsız devlet, millet aleyhinde tasarruf yetkisini vermez. Çalışma alanı neyse bu alan içinde çalışacaksın. Devletin paralarıyla, imkanıyla sana teslim etmiş olduğu o iş makinelerini sen kalkıp da içme suyu kanalı, atık su kanalı, elektrik, doğalgaz, bunlar için değil de tamamen terör estirmek için kazarsan yargı gelir bütün, adalet sistemi gelir sana bununla ilgili hesabını sorar. Şu anda yapılan budur ama bitmedi daha bunun devamı var. Niye? Çünkü bunlar rahat durmuyor. Belediyelerin kamyonlarıyla, bütün greyderleriyle vesaire, değerli kardeşlerim bunlar biliyorsunuz TNT taşıdılar. Bütün bombalama sistemlerinde kullanmak üzere tüp gazlar taşıdılar. Bütün bunlarla beraber oralarda gidip operasyonları yaptılar. Düşünebiliyor musunuz, bir belediyenin makam aracı eylemde kullanılır mı? Bunlar kullandılar. İşte şimdi bunun bedelini ödüyorlar ve ödemeye devam edecekler. Bu konuda geç bile kalındı."

Çok daha öncesinden gerekli bazı adımlar atıldığını anlatan Erdoğan, hükümetin 24'ü PKK, 4'ü FETÖ bağlantılı 28 belediye başkanı yerine yeni başkanlar atadığını kaydetti. Bunların içinde farklı partilerden olanların bulunduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Kim olursa olsun, hangi partiden olursa olsun bunu ödemek zorunda. Bunlardan 4'ü belediye meclis üyeleri, diğerleri kaymakam ve vali yardımcıları atamaları yapıldı. Tamamen hukuk kuralları içinde cereyan eden bu süreçlerin söz konusu ilçe ve belde halkının menfaatine olduğu konusunda kimsenin en küçük bir şüphesi olmasın. Buraları gezen, dolaşan bir kardeşiniz olarak bunların ora halkına yaptıkları zulmü yakından biliyorum. Her taraf leş, rezalet. Bunlar belediyecilik yapmadılar ki, bunlar oralarda sadece terör estirdiler. Lağım sokaklarda akıyor, caddelerde akıyor, içme suyu yok. Hizmet diye bir şey yok ve vatandaşı bunlardan mahrum yaşamaya mahkum ettiler, alıştırdılar. Belediyecilik yapmak yerine örgütlere payandalık yapan, milletin imkanlarını, kamunun kendilerine verdiği yetkileri bu doğrultuda kullanan bu kişiler zaten gerçek anlamda belediye başkanı değildi. Seçimle iş başına gelmiş olmak hiç kimseye elindeki imkanları terör örgütlerine peşkeş çekme hakkı ve yetkisi vermez. Aynı iradenin hem PKK hem FETÖ için diğer belediyelerde, özellikle büyükşehir belediyelerinde de ortaya konmasının önünde hiçbir engel yoktur. Milletimizi 'Ya devlet başa ya kuzgun leşe' noktasına getirmeden bu adımların atılması şarttır."

(Sürecek)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×