Teröristlerin pişmanlığı ifadelerine yansıdı

- Diyarbakır'ın Lice ilçesinde TSK ve emniyet unsurlarınca terör örgütü PKK ve finans kaynağı uyuşturucuya yönelik operasyonda güvenlik güçlerinin çağrısı üzerine 6 terörist teslim oldu - Teröristler ifadelerinde ilçede arazisine kenevir eken köylülerden PKK'nın "vergi" adı altında haraç aldığını, terör örgütü YPG'nin PKK'nın talimatlarıyla örgütlendiğini itiraf ederek, gençlere terör örgütüne katılmamaları çağrısında bulundular - Teröristlerden C.Y: - "Dağ başlarında ölümü beklemek zor. Örgüt sorumluları kaçmak isteyenleri öldürüyor. Örgüte katılmasınlar, biz pişman olduk" - Teröristlerden R.A: - "Sadece İslam dinini değil bütün dinleri yok sayıyorlar. Tanrıya inanmıyorlar, çoğu ateist" - Suriyeli terörist M.Ş: "İstanbul'dayken YPG'liler geldi bana 'savaşacaksın' diyerek tehditte bulundu. Beni önce HDP il binasına götürdüler. 12 gün önce de buraya geldim"

Teröristlerin pişmanlığı ifadelerine yansıdı
29 Haziran 2016 Çarşamba 11:46

DİYARBAKIR (AA) - KAAN BOZDOĞAN - Diyarbakır'ın Lice ilçesinde terör örgütü PKK'ya yönelik müşterek operasyonda, ormanlık alanda yaşanan sıcak temasın ardından güvenlik güçlerince yapılan çağrı üzerine 6 terörist silahlarıyla teslim oldu.

Diyarbakır 7'nci Kolordu Komutanlığının sevk ve idaresinde 24 taburun katılımıyla Lice ve civar bölgelerde icra edilen "Bayrak-14 Şehit Jandarma Teğmen Abdülselam Özatak Müşterek Özel Birlik Operasyonu" sürüyor.

Dağlık ve ormanlık alanda, aralarında üst düzey örgüt yöneticilerinin de bulunduğu değerlendirilen teröristleri etkisiz hale getirmek, bölgede örgüt mensuplarınca kullanıldığı değerlendirilen sığınak, barınak, depo alanlarını tahrip etmek ve örgütün finans kaynağı olan yasa dışı uyuşturucu ekim alanlarını imha etmek amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve emniyet unsurlarınca başlatılan operasyon başarıyla yürütülüyor.

Operasyonda yaşanan sıcak temasın ardından güvenlik güçlerinin çağrısı ile bölgede sıkışan 6 terörist silahlarıyla güvenlik güçlerine teslim oldu. Teslim olan teröristler ifadelerinde, terör örgütü PKK'nın en büyük gelir kaynağının uyuşturucu ticareti olduğunu, Lice'de arazisine kenevir eken köylülerden örgütün "vergi" adı altında haraç aldığını itiraf etti.

- PKK, örgütten kaçanları cezalandırıyor

Teröristlerden, "Fedakar Canfeda" kod adlı Diyarbakır doğumlu C.Y, ifadesinde, örgüte Lice ilçesindeki Yolçatı Mezarlığı'nda "Hoca" lakaplı örgüt sorumlusu aracılığıyla katıldığını, terör örgütüne genellikle bu bölgeden elaman kazandırıldığını belirtti.

Örgütü katıldığı için pişmanlık duyduğunu dile getiren C.Y, örgütten kaçmak istediğini, ancak örgüt sorumlularının vereceği cezadan korktuğu için bunu gerçekleştiremediğini aktardı.

- "Kaçanı önce dövüyorlar sonra ya tutukluyorlar ya da öldürüyorlar"

C.Y, ifadesinde şunları kaydetti:

"Örgütten kaçmak istiyordum, bu hep aklımdaydı ama bırakmıyorlardı. Kaçanları da cezalandırıyorlardı. Kaçanı önce dövüyorlar sonra ya tutukluyorlar ya da öldürüyorlar. Arkadaşlarımdan kaçanlar oldu. Onlar kurtuldular. Biz korktuğumuzdan dolayı kaçamadık. Teslim olmayı düşündük ve teslim olduk. Milisler 'teslim olursan sizi öldürürler' dediler. O korku vardı içimizde. Tereddüt yaşadık ama sonra 'teslim olalım, bizim devlettir, bize bir şey yapmaz bizi korur' dedik. Elimde silahla inmeme rağmen bize bir şey yapmadılar. Biz teslim olduk, askerler, devlet bize bir şey yapmadı."

- "Kenevir ekenlerden vergi alıyorlar"

Lice'de çok sayıda arazide Hint keneviri ekildiğini ve söz konusu alanların teröristlerin denetimde olduğunu anlatan C.Y, "Buradaki tarlalar PKK'nın denetiminde. Kenevir ekenlerden yüzde 20 vergi alınıyor. Örgüt bu şekilde ihtiyaçlarını karşılıyor. Bu köylerin hemen hemen hepsi kenevir için örgüte yardım ediyor." ifadelerini kullandı.

C.Y, operasyonlarda ele geçirilen amonyum nitratların bomba yapımında kullanıldığı belirterek, hazırlanan el yapımı patlayıcıların operasyon bölgesindeki arazilere yerleştirildiğini aktardı.

- Örgüte katılmak isteyenlere çağrı

Ailevi sorunlardan dolayı terör örgütüne katıldığını savunan C.Y, terör örgütüne katılmak isteyenlere, "Bu dağ başlarında zaten insan yaşayamaz. Ailesinden kopuk, annesinden babasından kopuk insan hiç yaşayamaz. Dağ başlarında ölümü beklemek çok zor. İnsan kaçmak istediği zaman da bırakmıyorlar. Ailelerinden, arkadaşlarından, yaşamlarından uzak durmasınlar. Örgüt sorumluları kaçmak isteyenleri öldürüyor. Gençliklerine yazık. Örgüte katılmasınlar, biz pişman olduk." çağrısında bulundu.

- Örgüte HDP il binasında katılmış

Suriyeli Şeyh Osman kod adlı M.Ş, ifadesinde Suriye'deki iç savaştan kaçarak İstanbul'a geldiğini ve burada çobanlık yaptığını belirterek, yanına gelen bazı teröristlerin "Bizimle gelmezsen ailene zarar veririz" diyerek kendisini tehdit ettiğini aktardı.

M.Ş, ifadesinde şunları kaydetti:

"İstanbul'dayken YPG'liler geldi bana 'savaşacaksın' diyerek tehditte bulundu. Beni önce HDP il binasına götürdüler. 12 gün önce de buraya geldim. Vallahi çok pişmanım. Kaçmak için plan da yaptım. Ben teslim olacaktım, buranın sorumlusu 'Agir' örgütten kim kaçarsa onu vuruyor. Ben Türkiye Cumhuriyetinden özür dilerim."

Türkiye'nin kendisi gibi Suriye'deki iç savaştan kaçan sığınmacılara yardım eli uzattığına işaret eden M.Ş, Türkiye'ye karşı bir daha böyle bir girişimde bulunmayacağını bildirdi.

- "YPG'nin örgütlenmesini PKK yapıyor"

M.Ş, YPG'nin PKK'nın Suriye'deki kolu olduğuna vurgu yaparken,"YPG ile PKK aynı, aralarında fark yok. YPG'nin örgütlenmesini de PKK yapıyor. Kuralları, talimatları PKK belirliyor." ifadelerini kullandı.

- "Bize Allah'a inanmadıklarını söylüyorlardı"

Serhad kod adlı Ağrı doğumlu H.A, PKK'ya 15 Nisan'da HDP'nin İstanbul'daki gençlik toplantılarında katıldığını, bunun için pişmanlık duyduğunu belirtti.

Ağabeyinin asker olduğuna dikkati çeken H.A, örgüte katılmak isteyenlere şöyle seslendi:

"Kimse örgüte katılmasın, burada Allah'a inanmıyorlar. Burada hayat yok. Buradaki tarlalara kenevir ekiliyor, örgüt bundan pay alıyor. Biz burada geldiğimizde özellikle söylediler. 'Bu köylülere karışmayın' dediler. 'Esrar eksinler, bize zararı yok, vergisini alıyoruz, yüzde 20'si bizimdir' dediler. Agir adlı örgüt sorumlusu söyledi bunu. Emir büyük yerden geliyor. Örgütten kaçmayı düşündüm, bu operasyondan sonra gidip karakola teslim olacaktım. Sakın örgüte katılmasınlar. Bu iş öyle uzaktan bakıldığı gibi değil. Burada Allah inancı yok, gençleri zehirliyorlar esrarla. Bize Allah'a inanmadıklarını söylüyorlardı, kendi aralarında Allah ile dalga geçiyorlar. Agir kod adlı örgüt sorumlusu 'En büyük benim, Allah değil' diyordu."

Diğer teröristlere de teslim olma fikrini kendisinin verdiğini ifade eden H.A, ormanlık alanda yaşanan sıcak temasın ardından askerlerin kendilerine 'teslim olun' çağrısı yaptığını, korktukları için bir süre çağrıya uymadıklarını ancak '5 dakika ateş edilmeyecek' anonsu üzerine cesaretlenip teslim olduklarını aktardı.

H.A, örgüt içinde askerleri hep kötü anlattıklarını, devletin şefkatli yüzünü teslim olurken gördüklerini kaydetti.

- "Allah'a inanmıyorlar, bütün dinleri yok sayıyorlar"

Argeş kod adlı Diyarbakır doğumlu R.A. da 1,5 ay önce kendisini yaşamdan kopmuş hissettiğinde kandırılarak örgüte katıldığını, dağa çıktığı için pişman olduğunu belirtti.

"Teröristler 'Kürdistan kurulacak, size de pay düşecek' şeklinde lüks yaşam vaadiyle örgüte katılmak isteyenleri kandırıyor." diyen R.A, terör örgütünün ateist düşünceyle yönetildiğini anlattı.

R.A, "Sadece İslam dinini değil, bütün dinleri yok sayıyor. Tanrıya inanmıyorlar, çoğu ateist. Genelde dağlarda kalıyoruz, 2-3 gün su içemiyoruz, yemek yiyemiyoruz." ifadesinde bulundu.

Şervan kod adlı Siirt doğumlu R.N. ise örgüte 2 yıl önce Mersin'de örgüt sempatizanı gençler aracılığıyla katıldığını, daha sonra Lice'ye gelerek Seyrek köyünde örgüte saflarında yer aldığını, burada kendisine eğitim verildiğini bildirdi.

Lice'ye döndüğünü ve operasyon bölgesine mayın döşediklerini aktaran R.N, 10 kişilik ekipler halinde hareket ettiklerini, sıcak temasın ardından teslim olduklarını, aralarında örgüt sorumlusu ve Kandil'deki dağ kadrosundan gelen teröristlerin de bulunduğu 4 kişinin kendilerini bölgede bırakarak kaçtığını sözlerine ekledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×