Terör örgütüne yönelik Ankara merkezli operasyon

- Operasyonda gözaltına alınan dört zanlıdan ikisinin 13 Mart'ta Kızılay'da gerçekleştirilen terör saldırısında kullanılan patlayıcı maddenin gömüldüğü Çamlıdere'deki noktaya yeni bir eylemde kullanılmak üzere patlayıcı madde saklayan kişiler oldukları tespit edildi - Gözaltına alınan diğer iki kişinin de bu kapsamda Yüksel Caddesi'nde keşif yaptıkları, gömülen patlayıcıyı kullanarak yeni bir eylem hazırlığında oldukları belirlendi - Çamlıdere'de piknik yapan iki vatandaş gibi davranan şüphelilerin patlayıcı maddeyi saklayacakları noktayı unutmamak için de görüntü kaydı aldıkları ortaya çıktı

Terör örgütüne yönelik Ankara merkezli operasyon
11 Mayıs 2016 Çarşamba 15:16

ANKARA (AA) - Ankara merkezli 3 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonda gözaltına alınan zanlıların, 13 Mart'ta Kızılay'da gerçekleştirilen terör saldırısında kullanılan patlayıcı maddenin gömüldüğü Çamlıdere'deki noktaya yeni bir eylemde kullanılmak üzere patlayıcı madde saklayan ve bu patlayıcılarla yeni bir eylem hazırlığında olan kişiler oldukları tespit edildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, terör örgütü PKK'nın, elemanlarına "Ankara'daki saldırılarda kullanılacak patlayıcıların Çamlıdere'ye gömülmesi" yönünde talimat verdiği bilgisine ulaşan Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Şubesi ekipleri ile Ankara Jandarma Alay Komutanlığı ekipleri çalışmalarını bu yönde yoğunlaştırdı.

Çamlıdere'de yeni bir terör saldırısında kullanılmak üzere A.K. ve S.K. kardeşlerin patlayıcı madde gömdüğünü öğrenen ekipler, söz konusu alanda önlem alarak beklemeye başladı. Bir süre sonra bölgeye gelerek çıkarttıkları patlayıcıları "işlevini kaybettiğini düşündükleri" için geri gömen S.Y. ve R.T, ekiplerin takibine takıldı. Ekiplerden bir kısmı şüphelileri takibe başlarken bir bölümü ise patlayıcıyı bulunduğu noktadan çıkarttı. Kriminal laboratuvarında incelenen 120 litre patlayıcı türünün nitrometan ve anilin olduğu tespit edildi.

Sabah saatlerinde Ankara merkezli 3 ilde düzenlenen operasyonda şüphelilerin tamamı gözaltına alınırken, zanlılardan S.Y ve R.T'nin üzerinden patlayıcı maddenin A.K. ve S.K. tarafından saklandığına ilişkin video görüntüleri de ortaya çıktı.

Söz konusu görüntülerde, kardeş oldukları anlaşılan A.K. ve S.K'nın lüks bir araçla Çamlıdere'ye geldiği, burada piknik yapan vatandaşlar gibi davranarak mangal yaktıları daha sonra ise etrafta kimse bulunmamasını fırsat bilerek patlayıcıları "örgütün tarif ettiği" noktaya gömdükleri belirlendi.

Şüphelilerden S.Y'nin Kızılay'da bir kafede garson olarak çalıştığı, kırsaldan geldiği değerlendirilen R.T. ile Yüksel Caddesi'nde yeni bir eylem için keşif yaptıkları da tespit edildi.

Öte yandan elde edilen istihbarat bilgileri ve ekiplerin çalışması sonucu Kızılay'da 13 Mart'ta gerçekleştirilen bombalı saldırıda kullanılan patlayıcının da aynı noktaya gömüldüğü ve oradan çıkartılarak arabaya yüklendikten sonra eylemde kullanıldığı ortaya çıktı.

Operasyon kapsamında S.Y. ve R.T. Ankara'da, A.K. Kars, S.K. ise İstanbul'da sabah erken saatlerde gözaltına alınmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×